Çağlayan: Ezber bozacak açıklamalar yapacağız

Çağlayan: Ezber bozacak açıklamalar yapacağız.8783
  • Giriş : 25.07.2008 / 08:41:00

Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan , Türkiye'nin sanayi politikasının oluşturulmasında ezber bozacak açıklamalar yapacaklarını bildirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan rekabet gücünü kaybetmiş ve üretim yapmakta zorlanan Avrupa’nın sığınabileceği en önemli limanın Türkiye olduğunu söyledi.

Ekonomi Gazetecileri Derneği’nin (EGD) toplantılarının bugünkü konuğu Bakan Zafer Çağlayan oldu. Ceylan Intercontinental Otel’de gerçekleştirilen toplantıya EGD Başkanı Celal Toprak, EGD üyeleri ve davetliler katıldı. Çağlayan göreve geldiğinden bu yana yaptığı çalışmalarla ilgili sunum yaptı ve gazetecilerin sorularını cevaplandırdı.

AS Haber Ajansı’nın (asha) bildirdiğine göre, 11 aylık bakanlık döneminde yaptıklarını sıralayan Çağlayan ilk önce çıkarılan kanunlarla KOSGEB, Milli Prodüktivite gibi kendine bağlı kuruluşların daha rantabıl hale getirmeye çalıştıklarını söyledi. Avrupa Birliği (AB) standartlarına göre muhatap olarak en sorumlu bakanlığı Sanayi ve Ticaret Bakanlığı olduğuna işaret eden Zafer Çağlayan Şeker fabrikaları ile Sümer Holding’le özelleştirmelere ağırlık verirken KOSGEB’in kaynaklarını KOBİ’lere sıfır faizli işletme kredisi şeklinde sunulduğunu dile getirdi.

“Teşkilatlanma ile işe başladık”

Öncelikle işlerden birinin de yapılanma olduğunu, yapılan araştırmalar sonunda bakanlıkta kariyer uzmanlığının olmadığını gördüklerine dikkat çeken Zafer Çağlayan şöyle dedi:

“Bakanlığımızda 81 ilde il müdürlüğümüzle birlikte toplam 3 binin üzerinde personel bulunuyor. Ancak uzmanlık noktasında çok zayıf. Dolayısıyla işe önce teşkilat kanunu ile başladık. Bir taraftan sınavla, diğer taraftan uzman ekipleri bakanlıkta görevlendirdik. Yapılandırma devam ediyor. Yepyeni bir Sanayi ve Ticaret Bakanlığı ortaya çıkaracağız.”
Bakan Çağlayan Türkiye’nin en fazla ihtiyaç duyduğu konulardan birinin de nitelikli eleman olduğuna işaret etti.

OSB kurmak artık kolay”

İkinci adım olarak organize sanayi bölgelerine (OSB) eğildiklerini ve acil bir yönetmelik çıkararak OSB’lerin kurulmalarını hızlandırdıklarını kaydeden Çağlayan, “Eski yönetmeliği göre yeni bir OSB kuruluşu için 23 yer seçme heyeti görevlendiriliyor. Bu heyet yıllarca araştırma ve incelemeler sonunda raporlarını ya veriyor, ya da yetiştiremiyor. Muğla Yatağan OSB bunun bir örneğidir. Tam 11 yıldır seçme heyetinin raporunu beklemiş, ancak bir netice alınamamıştır” diye konuştu. Yeni düzenleme ile 23 kişilik yer seçme heyetini 9’a indirdiklerini OSB’nin kurulup kurulmayacağı ile ilgili raporlamayı da 30 gün ile sınırladıklarına değindi.

OSB’leri bankalara entegre ettik”

Sadece bürokratik engeller değil OSB’lerin yapısında da yeni açılımlar yaptıklarını belirten Çağlayan, asha’nın haberine göre organize sanayi bölgelerinin kısa zamanda imalatın yanında aynı zamanda ihtisas bölgeleri haline geleceğini söyledi. Çağlayan, “OSB’lerde eğitim ve sağlığa hiç yer verilmezdi. Şimdi bu konuda önemli sayılabilecek düzenlemeler gündemde” dedi.

OSB’lerde bankalar ile ilgili birçok tıkanıklığı da açtıklarını hatırlatan Çağlayan, “OSB’lerdeki fabrikaların ipotek edilmesi noktasında bankalar çekimser davranıyorlardı. OSB’lerde bir banka bir OSB’de fabrikanın binasını ipotek aldığında fabrika borcu ödemediğinde fabrikaya haciz işlemi koyamıyordu. Bu çerçevede banka düzenlenen yeni kanunla OSB’deki fabrikaya ipotek koyabilecek. Diğer taraftan üretim asıl amaç olduğu için bankaların iki yıl içinde üretim yapacak birine bu fabrikayı satma zorunluluğu getirildi” şeklinde konuştu.

Cumhuriyet tarihinin en önemli adımı AR-GE kanunu”

Cumhuriyet tarihinin en önemli adımlardan birinin de çıkardıkları AR-GE kanunu olduğunu ifade eden Bakan Çağlayan entegre çalıştıkları diğer bakanlıklarla üretimin önündeki engelleri birer birer kaldırdıklarına atıf yaptı. Bakan Çağlayan şöyle dedi:

AR-GE kanunuyla AR-GE’de istihdam edilecek personelin işveren SSK vergisi yarısı Maliye Bakanlığı tarafından karşılanacak. Yine istihdam edilecek personelin gelir vergisi de yüzde 90’a kadar alınmayacak ayrıca yapılacak harcamalar vergiden muaf tutulacak. Diğer yandan teknolojik çalışmalar yapan üniversite talebeleri başta olmak üzere gençlerimize 100 bin YTL’ye kadar destek verilecek. Yönetmeliğini Maliye Bakanlığı ile birlikte yaptık. Sayıştay denetiminden geçti. Bu da önümüzdeki hafta gündeme gelecek.”

Sanayi envanterimiz yakında ortaya çıkacak”

Diğer önemli çalışmanın da sanayi envanteri olduğunu vurgulayan Çağlayan asha’nın haberine göre sektör sektör, bölgele bölge tarama yaptıklarını ve yakın gelecekte Türkiye’nin sanayi politikasının net olarak ortaya konacağını söyledi. Çağlayan yeni Ticaret Kanunu’nun da Meclis gündeminde olduğunu ve bu yıl yetiştirmeye çalışacaklarını belirtti.

Sanayinin olmazsa olmazlarından lojistik konusunda gece gündüz çalıştıklarını kaydeden Bakan Çağlayan, “Yüzünü dünyaya dönmüş, ihracatta sağlam adımlar atan Türkiye’de artık derin limanların oluşturulması gerekiyor. Lojistikte denizyolu, demiryolu açıkçası entegrasyon çok önemli. Türkiye bu bakımdan birçok ülkeden çok daha avantajlı. Çünkü üç tarafı denizlerle çevrili. Bakanlık ve hükümet programımızda da bunlar var. Bakan olmadan da bu konuya çok kafa yoruyordum. Hatta ‘Ben Ankara’ya deniz getiremem ama Ankara’yı denize götürebilirim’ şeklinde çalışma arkadaşlarımızı motive ediyordum” diye konuştu.

Uzun zamandır çeşitli sorunlar yaşayan Uzel fabrikasıyla ilgili görüşlerini aktaran Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan, hem işveren, hem bayi hem de işçiler görüştüklerini, gerekirse yine görüşebileceklerini, her türlü arabulucuğa hazır olduğunu söyledi. Çağlayan konuşmasının sonunda, “Uzel’e kesinlikle kayıtsız kalamayız” ifadelerini kullandı

SANAYİLEŞME TEK ÇIKIŞ YOLU

Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan Türkiye’nin yüksek katma değer, yüksek rekabet gücü ve ileri teknolojiye sahip bir sanayi için net politikasını yakında ortaya koyacağını söyledi. Çağlayan Türkiye’nin sanayi politikasının oluşturulmasında ezber bozacak açıklamalar yapacaklarını bildirdi. Zafer Çağlayan Türkiye’nin sanayileşmeden başka çıkış noktasının olmadığını belirtti.

Ekonomi Gazetecileri Derneği’nin (EGD) toplantılarının bugünkü konuğu Bakan Zafer Çağlayan oldu. Ceylan Intercontinental Otel’de gerçekleştirilen toplantıya EGD Başkanı Celal Toprak, EGD üyeleri ve davetliler katıldı. Çağlayan göreve geldiğinden bu yana yaptığı çalışmalarla ilgili sunum yaptı ve gazetecilerin sorularını cevaplandırdı.

“Teknoparklar atlama tahtaları”

AS Haber Ajansı’nın (asha) bildirdiğine göre, ülkede teknoparkları faal olarak çalıştırdıklarını, buradan yapılan ihracatın 400 milyon doları geçtiğini ve bugüne kadar 165 patentin alındığını hatırlatan Bakan Çağlayan 10 binin üzerinde istihdam gerçekleştiren ve bugüne kadar 2 bin 671 proye imza atan 30 teknoparkta 32’si yabancı olmak üzere 876 firmanın bulunduğunu bildirdi. Çağlayan teknoparklara vergi muafiyeti başta olmak üzere her türlü imkanın sağlandığını kaydetti.

Çağlayan, Türk Standartları Enstitüsü’nü (TSE) AB Standartlar Kuruluşu’na üye yapmak için yeniden yapılandırma aşamasında olduklarını ve kurumu tamamen özerkleştirmeyi planladıklarını bildirdi. Bakan Çağlayan hedefin gerçekleşmesiyle AB’de standartlar konusunda en etkili kuruluşun TSE olacağını vurguladı.

“Tüketiciye de üreticiyi de koruma altına aldık”

Tüketicinin korunması yolunda bu zamana kadar yapılmış çalışmaların en iyisi yapma mutluluğu taşıdıklarını ifade eden Çağlayan özellikle ayıplı mal için imalatçı ve satıcının sorumluluk sınırlarını net olarak çizdiklerini söyledi. asha’nın haberine göre, devre tatil, devre mülk, kampanyalı ve promosyonlu satışlar, kapıdan satışlara yeni uygulamalar getirdiklerini belirten Zafer Çağlayan bankaların kredi kartlarına yönelik yıllık aidatı bir karara bağladıklarını ve bankalara bundan böyle bir kere aidat verildikten sonra bankalar daha sonra aidat istemeyeceklerine değindi.

İndirimli satışlarda hem üretici hem de tüketicinin korunması adına düzenlemelerin halkımız tarafından memnunlukla karşılanacağını kaydeden Çağlayan şöyle konuştu:

“Bu zamana kadar hakem heyetlerinin ilgileneceği rakam 827 YTL idi. Bunu 2 bin YTL’ye çıkardık. Halkımız 2 bin YTL’ye kadar haklarını arayabilecekler. İndirimli satışlar insanlarda güven bırakmadı. İtibarın düzeltilmesi ve tüketici hakların korunması konusunda işletmeler artık 15 Ocak – 1 Mart, 15 Temmuz – 1 Ekim tarihleri arasında indirimler yapılabilecek. Bunun dışında indirim olmayacak. Ürünler üzerinde eski ve yeni bilgilendirme etiketleri bulunacak. Tasfiyeli indirim satışları da 2 ayı geçemeyecek.. Türkiye’ye ithalat yapılacak her türlü üründe Türkçe tanıtım broşürleri olacak. Ayrıca işin zamanını kısaltmak adına Reklam Kurulu’ndaki 29 üye sayısını 12’ye düşürdük.”

“Yaş sebze ve meyvede kayıt dışı yüzde 70”

50 milyar YTL büyüklüğündeki yaş sebze ve meyve ticaretinin yüzde 70 oranında kayıt dışı olduğunu belirten Bakan Çağlayan bundan böyle malın toptan haline girme zorunluluğunu kaldırdıklarını, bildirim esasına geçtiklerini söyledi. asha’nın haberine göre Çağlayan hal içi ve dışında yapılan satışlarda rüsum oranlarına yeni düzenlemeler getirdiklerini kaydetti. Çağlayan ürünlerde künyenin de özellikle isteneceğini sözlerine ekledi.

“KOBİ’ler rekabet eder hale gelecek”

Zafer Çağlayan, Küçük ve Orta Ölçekli Sanayi Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) ile ilgili yeni düzenlemeler yaptıklarını, sanayi stratejisinin bir öncü olması hasebiyle 4 bin 689 firmaya 600 trilyon lira civarında işletme kredisi verdiklerini söyledi. KOBİ’leri ölçeksel, sektörel ve bölgesel bir ayrıma tabi tuttuklarını ve bu ayrımda OECD kriterlerini kullandıklarını ifade eden Çağlayan hedeflerinin KOBİ’leri rekabet edebilir hale getirmek olduğunu belirtti. Çağlayan KOSGEB’e sadece kamu değil, özel bankalardan da kredi kullandırma imkanı sağladıklarını hatırlattı. Yakın zamanda AB ile 186.9 milyon euroluk hibeli bir proje konusunda bir anlaşma yapıldığını dile getiren Çağlayan esnaf ve sanatkarların çağa uygun hale getirilmesi konusunda trendi yükseltici çalışmalar içerisinde olduklarını söyledi.

“Kimse sanayileşmeyi arka plana itemez”

Bir ülke için sanayileşmenin olmazsa olmaz olarak düşünülmesi gerektiğini belirten Çağlayan Türkiye’nin sorunlarının altında yıllardan beri bir sanayi politikasının oluşturulamamasının yattığını ifade etti. asha’nın haberine göre, Çağlayan sanayi ve ticaretin altyapısını kurmada sanayi envanterinin gerekliliğine değinerek şöyle konuştu:

“Yepyeni bir sanayi ve ticaret stratejisini oluşturuyoruz. Bunun üzerine teşvik sistemini getireceğiz. Açıkçası bu alt yapı üzerinde ileri teknoloji, yüksek rekabet, yüksek verimliliği ön planda tutan sektörel, bölgesel ve proje bazlı yeni bir teşvik modeli oluşturacağız.”

“Ezber bozacak açıklamalar yapacağız”

Gelişmiş tüm ülkelerin gelişmesindeki en belirleyici etkenin sanayileşme olduğunu belirten Çağlayan, “Sanayileşmeden vazgeçemeyiz. Türkiye’nin sanayileşmeden başka çaresi yoktur. Bu sanayi stratejisi Cumhuriyet çalışması olmamıştır. Türkiye’de sanayi ve yatırım ortamının daha elverişli hale getirilmesi gerekmektedir. KOBİ’ler burada ön plana çıkıyor.

Gelecek günlerde herkesin ezberini bozacak çok önemli sanayi stratejisiyle ilgili önemli konuları konuşacağız. Türkiye’nin nasıl bir sanayileşme stratejisi hedefi koyduğunu paylaşacağız. Sanayimizin hangi alanlarda, nerede nasıl, hangi sektörlerde avantajlı olduğumuzu ortaya koyacağız. İhracatımızın önemli bir bölümünün sanayi mamulü olduğu unutulmamalı” dedi.

“Sanayi envanteri çalışmasına somut örnek”

Sanayi envanteri çalışmasıyla ilgili somut örnekler veren Zafer çağlayan 2007 yılında yaptıkları çalışmayı ayrıntılarıyla paylaştı.

2007 yılını envanter ve strateji temelli ciddi bir incelemeye aldıklarını, hangi sektörün diğerine göre avantajlı olup olmadığının yanında birçok ayrıntıyı envanter çalışmasına aldıklarını kaydeden Zafer Çağlayan, “2007 yılı sona itibariyle 530 bin kurumlar vergisi mükellefi, 1 milyon 570 bin gelir vergisi mükellefimiz var. Kayıtlı 2.1 milyon işletme bulunuyor. Bunların içinde 778 bin işletmeyi yeniden bir incelemeye tabi tuttuk. 2.1 milyon işletme toplam 1.7 trilyon YTL net satış hasılatı oluşturuyor. Bu işletmeler toplam 98 milyar YTL kar elde etmiş. 2.1 milyon işletmenin net satış hasılatı yüzde 5.8 civarında. Sektörel bazda bakıldığında karlılık oranları yüzde 15’ler, yüzde 50’ler, bazı yerlerde yüzde 5’ler seviyesine kadar iniyor. Bazı sektörlerde ise cepten yiyor” diye konuştu.

Çağlayan şu ifadeleri kullandı:

“Buraya dikkat çekmek istiyorum: 98 milyar YTL’lik karın 95 milyar YTL’si 778 bin işletme tarafından elde ediliyor. Bu karın yani 98 milyar YTL’nin 50 milyar YTL’si bin 546 firma tarafından kazanılmış. Geri kalan 3 milyar YTL’si ise 2 milyon 98 bin 454 işletme tarafından elde ediliyor. İşte ölçek çalışması. Bu çalışma sadece bir ipucu. Bu bin 546 işletmenin aktifleri 100 milyon üzeri YTL. İşte karlılık verimlilik kurumsallaşmış aktif yapısı güçlenmiş büyük ölçekli işletmeler tarafından elde ediliyor.”

Zafer Çağlayan konuşmasının sonunda yeni Ticaret Kanunu’nun Meclis’te olduğunu ve kısa zamanda yetiştirilmeye çalışılacağını sözlerine ekledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*