Çağlayan kredi kartı aidatını savundu

Çağlayan kredi kartı aidatını savundu.11620
  • Giriş : 03.12.2008 / 10:38:00

Çağlayan, kredi kartları için yıllık üyelik ücretinin AB ülkelerinde de uygulandığını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Çağlayan “Sözkonusu ücretlerin kartın tüketicilere sağladığı imkanlar, tüketicilerin harcama tutarları, kredi kartı borçlarının ödenme durumu, kredi kartının limiti gibi değişkenler dikkate alınarak belirlendiği görülmektedir. AB üyesi ülkelerde bu ücretler yaklaşık olarak 25 euro ve 250 euro arasında değişiklik göstermektedir” dedi.

Bakan Çağlayan bakanlığınca yürütülen kanun değişikliği çalışmalarında bu konuya yer verildiğini ve tüketiciler lehine bir düzenleme yapılacağını bildirdi.

Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan, DTP Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan'ın bütçe görüşmeleri sırasında kredi kart aidatlarına ilişkin sorduğu sözlü sorusunu yanıtladı. 2006 yılında yürürlüğe giren 5464 sayılı Banka Kartları ve Kredi Kartları Kanunu ile azami akdi ve gecikme faiz oranlarını belirleme ve bu oranları üç ayda bir açıklama yetkisinin Merkez Bankası'na verildiğini belirten Bakan Çağlayan, Ekim 2008'de açıklanan enflasyon oranının yüzde 11,99 olduğu dikkate alındığında kredi kartı faizinin enflasyon oranının 4,4 katı olduğunun görüleceğini söyledi.

Bu oranın Fransa'da 8,5, Meksika'da 7,1, Çek Cumhuriyeti'nde 7,0, ABD'de 6, Almanya'da 5, İngiltere'de 4,5 olduğunu ifade eden Bakan Çağlayan, dünyanın her yerinde kredi kartı faiz oranlarının yüksek olduğunu kaydetti.

Kredi kartı üyelik ücretleri konusunda ise AB üyesi ülkelerde de tüketici ile banka arasında imzalanan sözleşme çerçevesinde kredi kartı üyelik ücretinin alındığını belirten Bakan Çağlayan şunları söyledi:

“Uygulama örneklerine baktığımızda, sözkonusu ücretlerin kartın tüketicilere sağladığı imkanlar, tüketicilerin harcama tutarları, kredi kartı borçlarının ödenme durumu, kredi kartının limiti gibi değişkenler dikkate alınarak belirlendiği görülmektedir. Bu ücretler yaklaşık olarak 25 euro ile 250 euro arasında değişiklik göstermektedir. Ülkemizde ise kredi kartı pazarını elinde tutan ilk dört bankanın standart kredi kartları için yıllık üyelik ücreti ortalaması 30 YTL'dir. Bakanlığımızca yürütülen kanun değişikliği çalışmalarında bu konuya da yer verilmiştir ve tüketiciler lehine bir düzenleme yapılacaktır.”

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*