Çağlayan: Krizin etkisi dip yaptı

Çağlayan: Krizin etkisi dip yaptı.8783
  • Giriş : 08.05.2009 / 14:43:00

Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, Türkiye'de küresel krizin etkilerinin dip yaptığını belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, Türkiye'de küresel krizin etkilerinin dip yaptığını belirterek, sanayi üretim rakamlarında bunun görüldüğünü, istihdamda da mart, nisanla beraber negatife gidişin, bu şekilde dip yapıp orada da bir geriye dönüş olacağını kaydetti.

Kredi Garanti Fonu'nda önümüzdeki birkaç gün içinde toplanacak Ekonomi Koordinasyon Kurulu'nda son noktaya gelineceğini aktaran Çağlayan, fonun kredi faizlerindeki düşüşe de katkı sağlayacağını söyledi.

24 saat, kapı kapı, pazar pazar dolaşıp ihracatın geliştirilmesi noktasında çok önemli başarılar elde edeceklerine inandıklarını belirterek, hiç ihracat yapılmamış ülkelere, hiç ihraç edilmemiş kalemleri götürmek istediğini ifade etti.

Bakan Çağlayan, DışTicaret Kompleksinde Türkiye İhracatçılar Meclisi(TİM) İcra Kurulu Üyeleri ile bir araya geldiği ilk toplantının ardından düzenlediği basın toplantısında konuştu. Bir önceki Devlet Bakanı Kürşat Tüzmen'e hizmetlerinden dolayı teşekkürlerini ileten Çağlayan, bundan sonra bürokrat arkadaşlarıyla 24 saat ihracatçının hizmetinde olacaklarını kaydetti. İhracatın önemini bildiğni, Türkiye'nin çıkış noktasının ihracattan geçtiğini belirten Çağlayan, bu dönemde ihracatın arttırılması için kamu-özel sektör diyaloğunun geliştirerek devam ettireceklerini kaydetti. 2023 yılında 500 milyar dolarlık ihracat hedefine ulaşılabileceğine olan inancını dile getiren Zafer Çağlayan, bu hedefe ulaşmak için çalışacaklarını aktardı.

Çağlayan, küresel ekonomik krizin artık dip yaptığını, bundan daha kötüye gidişin olmayacağını vurgulayan Çağlayan. bugün açıklanan sanayi imalat rakamlarının da bunun göstergesi olduğunu söyledi. Çağlayan, 2007 yılında yüzde 10.3 olan işsizlik oranının 2008'de yüzde 11'e çıktığını ancak işsizlikte de Mart ve Nisan aylarında artışın artışın duracağını belirtti. Hükümetin küresel ekonomik krize karşı bugüne kadar 55'e yakın tedbir aldığını ifade eden Çağlayan, önümüzdeki dönem KOBİ'leri destekleyecek, finansman ihtiyacının karşılayacak bir çalışma içinde olacaklarını bildirdi.

"500 MİLYAR DOLARLIK HEDEF İYİ YÖNETİLİRSE 2023'DEN ÖNCE GERÇEKLEŞİR"

Dış Ticaretten sorumlu devlet bakan olarak, gelecek günlerde Azerbaycan, Polonya, Suriye, Makedonya, Tacikistan ve Kırgızistan'a ziyaret gerçekleştireceklerini belirterek, kapı kapı, pazar pazar dolaşıp Türkiye'nin potansiyelini anlatacaklarını söyledi.

Konuşmasının ardından gazetecilerin sorularını cevaplandıran Zafer Çağlayan, 500 milyar dolarlık ihracat hedefinin yakalanması için gerekli altyapının olmadığına yönelik eleştiriler olduğunun belirtilmesi üzerine, bunun bir hayal olmadığını ifade etti. Çağlayan,şöyle devam etti: "Bu konulmuş olan bir hedeftir. Çok iyi yönetildiği taktirde hedefin 2023 yılından daha önce gerçekleştirileceğini düşünüyorum."

"HAYATIM BOYUNCA HEP YENİLİKLÇİ OLDUM"

Çağlayan, önümüzdeki dönemdeki hedeflerine ilişkin bir soru üzerine de, hayatı boyunca hep yeniliklerin paşinde olduğunu belirtti. Bu çerçevede hiç ihracat yapılmamış ülkelere gidip, hiç ihraç edilmemiş kalemler, hiç ihracat yapmayan iller üzerine çalışmak istediğini anlatan Çağlayan, "Küresel krizden hiç etkilenmeyen ülkeler var. Pas geçilen ülkeler var. Bunlara yoğunlaşmalıyız." dedi.

Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, Kredi Garanti Fonu'nun ne zaman devreye gireceği sorusuna şu yanıtı verdi: "Bu konuda sona gelinmiştir. Önümüzdeki birkaç gün içinde Ekonomi Koordinasyon kurulunda son nokta konulacaktır. Bankalarımızın Merkez Bankası'nın faiz indirimine paralel hareket etmesi gerekir. Bu konuda haklı bir beklenti var. Çok yüksek faizlerle kredi veriyorlar. Ancak, Kredi Garanti Fonu'nun bankaların kredi faizlerinin düşmasena büyük bir katkı sağlayacaktır."

MAYIS AYI İHRACAT RAKAMLARI MARDİN'DE AÇIKLANACAK

TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi de, 500 milyar dolarlık ihracat hedefine ulaşılması için ihracatın tüm illere yayılması kapsamında çalışmalar yaptıklarını söyledi. Bu çerçevede, Eski Bakanlardan Tınaz Titiz'le ortak akıl toplantıları düzenleyerek, ihracat rakamlarını ihracatı 1 milyon doların altında olan illerde açıklayacaklarını söyledi. Büyükekşi, ilk ilin de Mardin olduğunu aktardı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*