Çağlayan: Türkiye üretim üssü olacak

Çağlayan: Türkiye üretim üssü olacak.8783
  • Giriş : 09.09.2008 / 21:47:00

Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan, ''Sanayiciye iş yapabileceği bir siyasi istikrar ortamı sağlanması çok önemli'' dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Bakan Çağlayan, Orhanlı'daki Baymak Emma Üretim Tesisleri açılış töreninde yaptığı konuşmada, tesisin Türk sanayisi için hayırlı olmasını diledi.

27 yıllık bir sanayici olduğunu hatırlatan Çağlayan, bu nedenle sanayicilerin ne istediğini çok iyi bildiğini söyledi.

Sanayicinin, güçlü bir iktidar, rekabet ve üretim yapılabilecek bir ortam ve kendisine uluslararası rekabet için destek ve teşvik istediğini dile getiren Çağlayan, Türkiye'nin, son 6 yıllık iktidarları döneminde böyle bir ortamı yakaladığını kaydetti.

Çağlayan, Türkiye'nin, 6 yıl öncesinde 36 milyar dolar ihracat yaptığını, bugün ise ihracatın 130 milyar dolara çıktığını ifade etti.

Sadece otomotiv sektöründe 6 aylık ihracat rakamının 15 milyar doları bulduğunu belirten Çağlayan, Türkiye'nin kamu ve özel sektörüyle iyi bir diyalog ortamı yakaladığını kaydederek, ''Sanayiciye iş yapabileceği bir siyasi istikrar ortamı sağlanması çok önemli'' dedi.

Türk sanayisinin atılım üstüne atılım yaptığını vurgulayan Çağlayan, Türkiye'nin, otobüs üretiminde Avrupa birincisi, demir çelik ve çimento üretiminde de Avrupa üçüncüsü konumuna geldiğini söyledi.

Çağlayan, Türk sanayicisinin yatırım üstüne yatırım, üretim üstüne üretim, ihracat üstüne ihracat yaptığını kaydetti.

Zafer Çağlayan, Türkiye'nin sanayi envanterini çıkaracakları Sanayi Bilgi Sisteminin eylül ayı sonuna kadar bitirileceğini, sanayi stratejisinin ise ekim ayı sonuna kadar hazırlanacağını ifade etti.

Sanayi için yeni bir teşvik sisteminin bu yıl sonuna kadar hazırlanacağını kaydeden Çağlayan, ''Ondan sonra Türk insanını tutabilene aşk olsun'' dedi.

Türkiye'nin önemli hamleler içinde bulunduğunu belirten Bakan Çağlayan, ''Türkiye, Avrupa ve Avrasya'nın mal ve üretim üssü olacak, ülkemiz 2023 yılında dünyanın ilk 10 ekonomisi arasına girecektir'' diye konuştu.

-BAYMAK YÖNETİM KURULU BAŞKANI AKDOĞAN-

Törende konuşan Baymak Yönetim Kurulu Başkanı Murat Akdoğan da Baymak'ın 1967'de kurulduğunu ve Körfez Savaşı sırasında büyük bir krize girdiklerini anlattı.

Daha sonra Baxi Grup'la yeniden kombi üretimine başladıklarını belirten Akdoğan, bu tesislerin Türkiye'nin en büyük, Avrupa'nın da sayılı tesisleri arasında yer aldığını söyledi.

Akdoğan, kendilerine verdikleri destekten dolayı Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a da teşekkür etti.

Törenin ardından, Başbakan Erdoğan, Sanayi ve Ticaret Bakanı Çağlayan, Murat Akdoğan ve şirket yetkilileri, kurdele keserek tesisi hizmete açtı.

-ÇALIŞANLARLA İFTAR YAPTI-

Başbakan Erdoğan, tesisi gezdikten sonra Baymak çalışanlarıyla iftar yaptı.

Erdoğan, burada yaptığı kısa konuşmada, Türkiye'ye böyle bir tesisi kazandırdıkları için Baxi Grup'a, Baymak şirketi yetkililerine ve çalışanlarına teşekkür etti. Erdoğan, tesise emeği geçen herkesi kutlayarak başarılar diledi.

Törene, İstanbul Valisi Muammer Güler, Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah ve yerel yöneticiler de katıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*