Çakan: Güler siyasi lincin figürü oldu

  • Giriş : 09.05.2007 / 00:00:00

Eski Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Zeki Çakan, Bakanı Hilmi Güler hakkında, "Sayın bakan devletin arşivlerini iptal ederek, siyasi lincin bir figürü olmuştur" dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Ersümer ve Çakan’ın Yüce Divan’da yargılandıkları davaya devam edildi.
Duruşmada, Zeki Çakan ve avukatları esas hakkındaki savunmalarını yaptılar.
Yüce Divan’daki duruşmaya Anayasa Mahkemesi Başkanı Tülay Tuğcu katılmazken, yerine Başkanvekili Haşim Kılıç başkanlık etti.
Duruşmanın öğleden sonraki bölümünde savunmasına devam eden Çakan’ın avukatı Turgut Kazan, her siyasal iktidarın farklı enerji politikalarını tercih edebileceğini belirterek, bu tercihin yanlış olması durumunda hesabının verileceğini söyledi. Bugünkü hükümete de enerji politikaları konusunda yoğun eleştiriler geldiğini savunan Kazan, enerji politikalarındaki yolsuzluk iddiaları ile ilgili gazete manşetlerini mahkeme üyelerine gösterdi.
Zeki Çakan’ın diğer avukatı Birgül Feyzioğlu da Yüce Divan heyetine 310 sayfalık savunma dilekçesini, dosya ve CD şeklinde sundu. Savunmasını özetleyen Feyzioğlu, Zeki Çakan’ın 1,5 yıllık görev süresi içinde hiçbir mobil santral ihalesinin yapılmadığını belirtti. Çakan döneminde yapılan işlerin kamusal bir zarar oluşturmadığı, aksine ülkeye faydalı işler olduğunun belgelerle kanıtlandığını belirten Feyzioğlu, Çakan’ın görev yaptığı dönemde imzaladığı herhangi bir enerji anlaşması bulunmadığını da ifade etti.
Feyzioğlu, duruşmada dinlenilen tanıkların Zeki Çakan’ın aleyhine beyanda bulunmadıklarını kaydederek, mahkemeye sunulan belgelerde de yapılan işlerden kamu zararının oluşmadığının ortaya konulduğunu söyledi. Çakan’a isnat edilen "ihaleye fesat karıştırma" ve "görevi kötüye kullanma" suçlarının oluşmadığını savunan Feyzioğlu, Çakan’ın beraatını istedi.

ÇAKAN’IN SAVUNMASI

Eski Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Zeki Çakan da esas hakkındaki savunmasında, 3,5 yıldır Yüce Divan karşısında yargılandığını, TBMM Soruşturma Komisyonu’nun yargısız infazına tabi tutulduğunu öne sürdü.
Mevcut iktidarın da mesnetsiz isnatlarla soruşturmayı siyasi malzeme olarak kullandığını öne süren Çakan, 18 Kasım 2002’de Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler’e görevi teslim ettiğinde 7 enerji kitinin o günkü banka durumunu gösterir nakit tablosunu da Güler’e teslim ettiğini söyledi.
Çakan, Hilmi Güler’in TBMM’de konu ile ilgili yaptığı bir konuşmada kendisinin teslim ettiği 1 katrilyon 755 trilyon 7 milyar Türk Lirası’nı "nerede bu para" diyerek inkar ettiğini öne sürdü. Çakan, "Sayın Bakan devletin arşivlerini iptal ederek siyasi lincin bir figürü olmuştur" diye konuştu.
Zeki Çakan, 18 aylık bakanlığı döneminde Anayasa’ya, yasalara, bakanlığın teşkilat kanununa her zaman sadık kaldığını belirterek, görevini yerine getirirken, hükümetin genel siyasetini gözettiğini söyledi. Fedakar bürokratlarla çalıştığını belirten Çakan, bürokratlarına güvenmekte sakınca görmediğini, bürokratlarına defalarca şeffaflığı, açıklığı kendilerine ilke edinmelerini söylediğini aktardı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious