Çakıcı davasında yeni gelişme

Çakıcı davasında yeni gelişme.11807
  • Giriş : 24.01.2008 / 15:16:00

Avusturya'da yakalandıktan sonra Türkiye'ye iade edilen Alaattin Çakıcı'nın yurt dışına kaçışına ilişkin Erol Evcil, Sinan Engin ve Kaşif Kozinoğlu'nun da aralarında bulunduğu 24 sanığın yargılandığı İstanbul 9. Ağır Ceza Mahkemesi Heyeti Başkanı Nurettin

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İstanbul 9. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, tutuksuz yargılanan sanıklardan Velit Yavuz Günerkan ve Mustafa Kamalar geldi. Başka suçtan tutuklu sanıklardan Alaattin Çakıcı ve Erol Evcil'in (Eşrefoğlu) de aralarında bulunduğu diğer 22 sanık ise duruşmaya katılmadı.

Alaattin Çakıcı'nın sağlık sorunları yüzünden raporlu olması nedeniyle duruşmaya getirilmediği tutanağa yazıldı.

Mahkeme Heyeti Başkanı Nurettin Ak, eşinin Beşiktaş Spor Kulübü'nde bir süre hukuk danışmanı olarak çalışması ve sanıklardan Sinan Engin'in de aynı kulüpte menajer olarak görev yapması nedeniyle bu konuda çeşitli basın organlarında haberler çıktığını kaydetti.

Hakim Ak, daha sonra hakimin tarafsızlığını düzenleyen CMK'nın 30/2. maddesi uyarınca davadan çekildiğini tutanağa geçirdi.

Mahkeme heyeti, hakim Ak'ın davadan çekilmesine ilişkin bir karar verilmesi için dosyanın bir üst mahkemeye gönderilmesine hükmetti.

Hakim Ak'ın kararının uygun olup olmadığı, davaya bakmak için bir başka hakim ya da mahkemenin görevlendirilip görevlendirilmeyeceği konusunu, üst mahkeme olan İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi heyeti belirleyecek.

Duruşma, üst mahkemenin kararının beklenmesi için ertelendi.

-İDDİANAMELER-

İstanbul Cumhuriyet Savcılığınca hazırlanan iddianamede, Ali Yüce'nin ''çıkar amaçlı suç örgütüne üye olmak'' ve ''12 kez sahte pasaport düzenlemek'' suçlarından 15 ile 42 yıl arasında hapis cezasına çarptırılması isteniyor.

Sinan Engin ve Erol Evcil'in, ''çıkar amaçlı suç örgütüne yardım ve yataklık etmek'' ile ''sahte pasaport ve evrak düzenlemek'' suçlarından 1,5 ile 4'er yıl arasında hapis cezasına çarptırılmaları öngörülen iddianamede, Kaşif Kozinoğlu'nun da ''çıkar amaçlı suç örgütüne yardım ve yataklık etmek'' suçundan 6 ay ile 1 yıl arasında hapis cezasına çarptırılması talep ediliyor.

İddianamede, diğer sanıklar Hakkı Süha Şen, Mehmet Özbulut, Nizamettin Özoğul, Mustafa Kamalak, Aydın Göker, Gençağa Çakıcı, Başar Barış Çakıcı, Velit Yavuz Günerkan, Mehmet Salih Hantal ve Fırat Ardıç'ın da ''çıkar amaçlı suç örgütüne yardım ve yataklık etmek'', ''sahte pasaport ve evrak düzenlemek'' suçlarından 6 ay ile 7 yıl arasında değişen çeşitli hapis cezalarına çarptırılmaları isteniyor.

Birleşen dosyanın iddianamesinde ise Alaattin Çakıcı'nın, Uludağ'da öldürülen eski eşi Uğur Kılıç'ın oğlu Onur Özbizerdik'in öldürülmesi için talimat verdiği ve çıkar amaçlı suç örgütü kurduğu belirtiliyor.

Çakıcı'nın yurt dışına kaçarken 2 ayrı sahte pasaport kullandığı da öne sürülen iddianamede, Erol Evcil'in de yaptığı maddi yardımlar nedeniyle bu çıkar amaçlı suç örgütünün finansörü durumunda bulunduğu iddia ediliyor.

Çakıcı'nın ''çıkar amaçlı suç örgütü kurmak ve yönetmek'' ile ''sahte pasaport kullanmak'' suçlarından 5,5 ile 12 yıl arasında ağır hapis cezasına çarptırılması talep edilen iddianamede, Erol Evcil'in de ''çıkar amaçlı suç örgütüne üye olmak'' suçundan 3 ile 6 yıl arasında hapis cezasına çarptırılması isteniyor.

Eski MİT görevlisi Faik Meral'in ise ''çıkar amaçlı suç örgütüne yardım ve yataklık etmek'' suçundan 6 ay ile 1 yıl arasında hapis cezasına çarptırılması talep edilen iddianamede, diğer 8 sanığın da çeşitli suçlardan dolayı 1 ile 15 yıl arasında çeşitli hapis cezalarına çarptırılmaları öngörülüyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious