Çakıcı'nın 14 yıl hapis cezası onandı

  • Giriş : 08.03.2007 / 00:00:00

Yargıtay 1. Ceza Dairesi, Alaattin Çakıcı'nın 14 yıl 9 ay 20 gün ve 6 sanığın çeşitli sürelerde hapis cezalarına çarptırılmalarına ilişkin kararı onadı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

İstanbul 9. Ağır Ceza Mahkemesinin, Çakıcı ve 8 sanık hakkında verdiği mahkumiyet kararlarının temyiz incelemesi tamamlandı.

Yargıtay 1. Ceza Dairesi, Çakıcı'nın 14 yıl 9 ay 20 gün, diğer sanıklar Cihan Çakıcı, Müştak Çimenci, Erdoğan Öner, Ömer Koç, Veysi Cirit ve Mehmet Ali Okur'un 5 ay ile 8 yıl 1 ay 25 gün arasında değişen hapis cezalarına çarptırılmalarına ilişkin kararı usul ve yasaya uygun bularak onadı.

Daire, diğer sanıklar Ahmet Çelik ve Okan Erünal hakkında verilen mahkumiyet kararlarıyla ilgili temyizden feragat edildiği için bu kişiler hakkında temyiz incelemesi yapmadı.

DAHA ÖNCE ONAMA VE BOZMA KARARI VERİLMİŞTİ

Kaldırılan İstanbul 1 No'lu DGM, Alaattin Çakıcı'yı, ''çıkar amaçlı suç örgütünün kurucusu ve lideri olmak'' suçundan 3 yıl 4 ay ağır hapis, ''müessir fiil'' suçundan ise en ağır yaralanan mağduru esas alarak bir kez mahkumiyet kararı kurmuş ve 1 yıl 8 ay 21 gün hapis cezası vermişti.

Temyiz incelemesini yapan Yargıtay 1. Ceza Dairesi, 2004 yılında Çakıcı hakkındaki ''çıkar amaçlı suç örgütünün kurucusu ve lideri olmaktan'' verilen 3 yıl 4 ay ağır hapis cezasına ilişkin hükmü onamıştı. Daire, ''müessir fiil'' suçundan bir kez verilen cezayı ise yetersiz bulmuştu. Daire, bu suçtan mahkumiyet kararını 15 mağdur için ayrı ayrı kurulması gerektiğine işaret ederek bozmuştu. Daire, diğer sanıklar hakkındaki kararı çeşitli gerekçelerle bozulmasına karar vermişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious