Çaldığın sabun kirini gidermez!

  • Giriş : 16.11.2006 / 00:00:00

Antalya'nın Alanya ilçesindeki bir camide sabun hırsızlarına karşı ilginç bir yöntem uygulandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Alanya ilçesindeki Gümüşdere Camii'nin abdest alınan bölümündeki sabunluklara konulan sıvı sabunlar her gün çalınıyor. Gece doldurulan sabunlar önceden 4 gün giderken, iki haftadır 1 günde bitiyor. Sabunların çalındığını fark eden cami imamı Bekir Yılmaz, cemaate ve etraftaki vatandaşlara durumu anlatmasına rağmen sabun hırsızını bulamayınca duvara yazılar asmaya karar verdi. İmam, cami duvarına yazdığı yazıyla hem hırsızı engellemeye çalıştı hem de hırsıza çaldığı sabunların kul hakkı olduğunu anlatmaya çalıştı.

Camiye gelenlerin el yıkayıp abdest aldıkları bölüme asılan yazıda şu ifadeler yer alıyor: "Ey sabunları çalan hırsız! İnsanların temizlik için kullandığı sabunları çalma. Caminin malını çalacak kadar ihtiyaç sahibi misin? Müslüman bunu çalmaz. Çaldığın bu sabunlar senin kirini gidermez, bilakis günah kirini çoğaltmaktadır. Allah, sana Müslümanlık, insanlık, terbiye, ahlak, dürüstlük, doğruluk, utanma, arlanma ve kalbine Allah korkusu versin. Ahirette, zerre kadar ne yaparsan hesabı görülecektir."

Cami tuvaletini kullandıktan sonra kirli bırakanlara yönelik de türlü yöntemler deneyen cami imamı Yılmaz, tuvaletlerin giriş çıkışına ise, "Ey insan! Toplumsal yaşam adına WC'de sigara içmeyiniz, izmarit ve sigara kutunuzu WC'ye atmayınız. Kapılara yazı yazıp, çizip karalamayınız. Sıkıntı giderince senden sonra gelene tuvaleti temizleyip bırakınız. Aksi halde gelecek olan insanlar sıkıntı ve eziyet etmiş olursunuz. Bunda da kul hakkı olsa gerekir. Kurallara uyanlara toplumsal yaşam adına teşekkürler." yazısını astı.

Cami cemaatinden Adem Ustaer, imamın asmış olduğu yazıların sonuç verdiğini söyledi. "Önceden sabah sabunu koyuyorduk, akşam sabunluklarda sabun kalmıyordu." diyen Ustaer, asılan yazının herkesin dikkatini çektiğini ve sabun hırsızlarının artık sabun çalmaktan vazgeçtiğini kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious