Çalık, şehir bankacılığına giriyor

Çalık, şehir bankacılığına giriyor.8272
  • Giriş : 27.01.2009 / 09:23:00

İşadamı Ahmet Çalık’ın sahibi olduğu Aktifbank, grubun işlerinin yoğun olduğu 3 ilde şehir bankacılığı yapacak, şubat, mart ve nisanda bu üç şehirde şubeler açacak...

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Sabah ve atv'yi satın alan işadamı Ahmet Çalık'ın sahibi olduğu Aktifbank, Türkiye'de yeni bir bankacılık modeline yönelerek 'şehir' bankacılığı yapacak. Bankacılık sektöründe dokuz yıl boyunca Çalıkbank Yatırım adıyla faaliyet gösteren banka, ağustostan itibaren Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'ndan aldığı izinle faaliyetlerine Aktifbank olarak devam ediyor.

Yurtdışında da banka alarak bölgesel bankacılık yapmak isteyen Çalık Grubu, içerideki gelişmelere bağlı olarak yeni bir bankacılık modeline geçiyor.

Bir yatırım bankası olan Aktifbank'ın Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Üyesi Önder Halisdemir, bankanın yeni hareket planını anlatırken kurumsal bankacılık statüsüyle grubun yoğun iş yaptığı Kayseri, Bursa ve Gaziantep'te şube açacaklarını bildirdi. Şubeler, şubat, mart ve nisanda açılacak.

Yeni bir model

Bankanın hiçbir bankanın taklidi olmayacağını ve arkasında bir felsefe olmayan işlere girmeyeceğini söyleyen Önder Halisdemir şunları kaydetti:

“Yapacağımız işe şehir bankacılığı diyoruz. Türkiye'de İstanbul, Ankara gibi büyükşehirlere gelmeden önce grubumuzun işlerinin yoğun olduğu şehirlerde iş yapacağız. Sektörde bazı bankalar şube kapatırken biz şube açacağız. Zaten şu anda mekanlar çok ucuzladı. Kiralar yüzde 40 düştü.”

Aktifbank'ın Türkiye'de mevduat toplamayı amaçlamadığını, ancak yasal düzenlemelerin yüzde 85 oranında benzerlik göstermesine karşın yatırım bankacılığının önünde engeller bulunması nedeniyle ticari bankacılık izni istediklerini ifade eden Halisdemir, şehir bankaclığıyla Türkiye'de yeni bir model yaratacaklarını söyledi.

Grubun yurtdışında da yine faaliyetlerinin yoğun olduğu ülkelerde bankacılık yapacağını belirten Halisdemir şöyle devam etti:

“Faaliyet göstermek istediğimiz ülkeler grubun iş yaptığı ülkeler ve ayrıca gelişme potansiyeli olan yerler. Bu nedenle dışarısı da bizim için cazip görünüyor. Türkiye'de ise alternatif bankacılık kanallarını kullanarak öncelikle belirlediğimiz şehirlerde bankacılık yapmak istiyoruz.”

'Alacak tahsili yapacağız'

Şirketlerin ellerinde bulunan alacak tahsillerini daha az maliyetle tahsil edeceklerini anlatan Halisdemir, bütünleşik alacak yönetimi olarak tanımladığı işle firmaların kurumsal alacaklarının takibini yapacaklarını söyledi.
Halisdemir, Türkiye ekonomisinde nisandan itibaren toparlama beklediklerini belirterek, “Sıkıntılı dönemlerde bankalar likit olmaya çalışacaklardır. Bu normal. Ancak nisandan itibaren krediler tekrar açılmaya başlayacaktır” dedi.

Arnavutluk'ta bankası var

Arnavutluk'ta Banka Kombetare Tregtare'de (BKT) adında bir bankası bulunan Çalık Grubu, Balkanlar dışında Afrika'da da bankacılık yapmayı planlıyor. Grup, Bosna Hersek, Kosova ve Afrika'da bankacılık yapmak istiyor. Birkaç ay önce bu ülkelerde bankacılık yapmak için lisans başvurusunda bulunmak isteyen Çalık Grubu, global krizin derinleşmesi üzerine doğrudan başvuru yerine fırsatları kollayarak banka satın almaya yöneldi.
Arnavutluk'ta faaliyet gösteren Banka Kombetare Tregtare'nin Kosova'da Priştine ve Prizren'de şubeleri bulunuyor. Arnavutluk'ta bireysel ve kurumsal bankacılık hizmetleri veren BKT'nin toplam şube sayısı 52.

Milliyet

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*