Çalık Grubu'na RTÜK şoku!

Çalık Grubu'na RTÜK şoku!.11810
  • Giriş : 23.04.2008 / 17:35:00
  • Güncelleme : 23.04.2008 / 18:05:30

RTÜK Başkanı Zahid Akman, Çalık Grubu'nun Sabah ve atv'yi satın almak için kurduğu Turkuvaz AŞ'nin içinde bulunan Katarlı Al Wassal ile ilgili olarak kendilerine bildirim yapması gerektiğini açıkladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Çalık Grubu'nun Sabah ve atv'yi satın almasının ardından başlayan tartışmalar büyüyor. Çalık'ın Sabah ve atv'yi satın almak için kurduğu Turkuvaz AŞ'nin hissedarları arasında Katarlı Al Wassal Grup'un bulunması RTÜK'ü harekete geçirdi.

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Başkanı Zahid Akman, bazı basın ve yayın organlarında yer alan haberlerden ATV-Sabah ticari ve iktisadi bütünlüğünün ortaklık yapısında değişiklik olduğunun anlaşıldığını belirterek, Turkuvaz Radyo Televizyon Gazetecilik ve Yayıncılık A.Ş'nin, 3984 Sayılı Radyo ve Televizyonların Kuruluş ve Yayınları Hakkında Yasa'nın 29. maddesi kapsamında Üst Kurula bildirimde bulunması gerektiğini ifade etti.

Akman, Merkez ATV Televizyon Prodüksiyon A.Ş'nin sahibi olduğu ATV ve Radyo City'e ait Üst Kurul nezdindeki izin ve lisanslar ile 3984 sayılı yasanın geçici 6. maddesi kapsamında kullandırılan kanal ve frekansların kullanım haklarını devralan Turkuvaz Radyo Televizyon Gazetecilik ve Yayıncılık A.Ş'nin ortaklık yapısında değişiklik olduğuna ilişkin haberlerle ilgili yazılı açıklama yaptı.

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonunca (TMSF) geçen yıl 5 Aralıkta yapılan ihalede, ATV-Sabah Ticari ve İktisadi Bütünlüğünün, Turkuvaz Radyo Televizyon Gazetecilik ve Yayıncılık A.Ş'ye satışının, fon kurulu tarafından onaylandığını anımsatan Akman, Rekabet Kurulunun da satışın rekabet mevzuatına aykırı olmadığı yönünde karar verdiğini hatırlattı.

Akman, ''ATV-Sabah Ticari ve İktisadi Bütünlüğünün, Turkuvaz Radyo Televizyon Gazetecilik ve Yayıncılık A.Ş'ye devrinin tesciliyle ilgili işlemlerin tekemmül ettirilebilmesi amacıyla, 3984 sayılı yasada ve Özel Radyo ve Televizyon Kuruluşları İdari ve Mali Şartlar Yönetmeliği'nde belirlenen yükümlülüklerin 31 Ocak tarihi itibarıyla yerine getirilmesinin ardından Radyo ve Televizyon Üst Kurulunun 7 Şubatta toplandığını ve devir işlemini tescil ettiğini'' belirtti. Zahid Akman şunları kaydetti:

''Ancak dün bazı basın ve yayın organlarında yer alan haberlerden devralan kuruluşun ortaklık yapısında bir değişiklik olduğu anlaşılmaktadır.

Bilindiği üzere, 3984 Sayılı Radyo ve Televizyonların Kuruluş ve Yayınları Hakkında Kanunun özel radyo ve televizyon kuruluşlarının kuruluş ve hisse oranlarına ilişkin hükümleri içeren 29. maddesine göre yayıncı kuruluşların hisse yapılarıyla ilgili değişiklikleri belirlenen süre içerisinde Üst Kurula bildirmeleri gerekmektedir. Söz konusu bildirimde, mevzuatta belirlenen hususlara aykırılık tespit edilmesi halinde, Üst Kurulun vereceği süre içerisinde bu eksikliklerin Üst Kurula ibrazı zorunludur.''

Türkiye'de yasa uyarınca yabancıların ulusal televizyonlarda hisse sahipliğinin yüzde 25'in üzerine çıkmaması gerekiyor. Her ne kadar açıklanan hisse yapısı içinde Katarlı şirketin payı yüzde 25 olarak görünse de, RTÜK Yasası'nda yapılacak değişiklikle bu payın daha yukarı çıkarılacağı kulislerde sıklıkla dile getiriliyor. Çalık Grubu'nun ortağı olan Katarlı grubun, yasal değişiklik sonrasında hisse payını yükseltebileceği de kulislerde konuşulanlar arasında...

GAZETEPORT

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious