Çalık Grubu'nun ortağı kim?

Çalık Grubu'nun ortağı kim?.15114
  • Giriş : 24.04.2008 / 12:44:00

SABAH-atv'yi 1 milyar 250 milyon doları peşin ödeyerek devralan Turkuvaz AŞ'in küçük ortağı olan Katarlı Al Wasaeel şirketinin Katar Yatırım İdaresi'nin bir iştiraki olduğu belirtildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Turkuvaz AŞ, ortaklık yapısıyla ilgili olarak RTÜK ve diğer ilgili kurum ve kuruluşların yasal süre içinde bilgilendirileceğini açıkladı. Turkuvaz Radyo Televizyon Gazetecilik ve Yayıncılık, SABAH-atv'nin satın alınmasını yazılı bir açıklama yaparak detaylandırdı. SABAH-atv'nin iktisadi ve ticari bütünlüğü için 1.1 milyar dolarlık ihale bedelinin peşin ödendiği belirtilen açıklamada, KDV dahil 1 milyar 250 milyon dolarlık alımın 750 milyon dolarının Vakıfbank ve Halkbank'tan proje kredisi olarak sağlandığı geri kalan 500 milyon dolarlık kısmının 375 milyon dolarının Çalık Holding, 125 milyon dolarının da Katarlı ortak tarafından konulduğu belirtildi.

Çalık Holding'in grup şirketlerinden Turkuvaz AŞ dün yazılı bir açıklama yaptı. Açıklamada Çalık Grubu'nun Katarlı ortağı hakkında da bilgi verildi. Turkuvaz AŞ'nin yüzde 25 oranında ortağı olan şirketin Katar Yatırım İdaresi'nin (Qatar Investment Authority- QIA) bir iştiraki olan Al Wasaeel International Media Company adlı medya kuruluşu olduğu belirtilen açıklamada, "Al Wasaeel International Media Company, Katar Yatırım İdaresi'nin münhasıran medya alanında faaliyet göstermek üzere kurmuş olduğu bir şirkettir" denildi. Bu ortaklığın her iki tarafa, Türkiye ekonomisine ve medya sektörüne katkı sağlayacağına inandıkları kaydedilen açıklamada, ortaklık yapısına ilişkin olarak RTÜK ve diğer ilgili kurum ve kuruluşlara yasal süre içinde gerekli bildirimde bulunulacağı bilgisi verildi.

Vakıfbank ve Halkbank'tan proje kredisi olarak sağlanan 750 milyon dolarlık finansmanın dışında kalan 500 milyon dolarlık bölüme ilişkin olarak da ayrıntılı bilgilerin verildiği açıklamada konu şöyle özetlendi: "İhale tutarı olan 1.1 milyar doların 750 milyon doları, iki bankadan alınan krediyle karşılanmıştır. Turkuvaz AŞ'ye yüzde 25 oranında hissedar olan Katarlı ortağımız ise bu ortaklığa karşılık, Turkuvaz AŞ'ye özkaynak olarak 125 milyon dolar, Çalık Holding ise özkaynaklarından karşılamak suretiyle Turkuvaz AŞ'ye 375 milyon dolarlık kaynak aktarmaktadır. Böylece, her iki ortağın sağladığı sermayeyle Turkuvaz AŞ, 500 milyon dolarlık bir özkaynağa sahip olmuştur."

125 MİLYON DOLAR KOYDU
Bu sermaye yapısıyla Turkuvaz Medya Grubu'nun, Türkiye'de ödenmiş sermayesi en yüksek medya grubu konumuna ulaştığına dikkat çekilen açıklamada, "Özetlemek gerekirse, ihale bedeli 1.1 milyar dolar. Ortaklar tarafından nakit karşılanan Turkuvaz A.Ş.'nin işletme sermayesi ise 150 milyon dolar. Dolayısıyla, toplam yatırım tutarı 1 milyar 250 milyon dolar. Bu tutarın 750 milyon doları Vakıfbank ve Halkbank'tan, geri kalan 500 milyon dolarlık kısmının 375 milyon doları Çalık Holding, 125 milyon doları da Katarlı ortağımız tarafından konulmuştur" denildi. Açıklamada "SABAH-atv Medya Grubu yayın ve kuruluşları, Turkuvaz AŞ yönetiminde, geleceğe daha büyük bir güvenle bakacak; başta çalışanları ve milyonlarca okur, izleyici ve dinleyicisi olmak üzere tüm sosyal paydaşlarına daha fazla değer yaratacak, daha fazla beğenilen ve takdir edilen markalar olarak yollarına güvenle devam edecektir" değerlendirmesinde bulunuldu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious