Çalıntı eşya operasyonuna 32 gözaltı

  • Giriş : 10.05.2007 / 00:00:00

İstanbul'un 10 ayrı ilçesinde ikinci el eşya satan dükkanlara yönelik yapılan ve “Müşteri” adı verilen operasyonda, çok sayıda çalıntı elektronik eşya ele geçirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

İstanbul Emniyet Müdür Yardımcısı Ogün Toprak, Gayrettepe'deki Asayiş Şube Müdürlüğü'nde yaptığı açıklamada, istihbarat ve teknik çalışmalar sonucu ikinci el eşya sattıkları anlaşılan dükkanlara yönelik olarak Fatih, Kadıköy, Şişli, Kağıthane, Sarıyer, Sultanbeyli, Eyüp, Bakırköy, Gaziosmanpaşa ve Zeytinburnu'nda faaliyet gösteren 20 iş yerine operasyon düzenlediklerini bildirdi.

“Müşteri” adı verilen operasyonda, çalıntı eşya alan ya da satan 32 kişinin gözaltına alındığını belirten Toprak, söz konusu iş yerlerinde yapılan aramalarda da, çalıntı oldukları belirlenen 120 diz üstü bilgisayar, 28 bilgisayar kasası, 20 LCD monitör, 7 plazma televizyon, 3 projeksiyon makinesi, 8 yazıcı, 12 fotoğraf makinesi, 4 kamera, 2 adet küçük çaplı ev işleri yaptırılabilen robot, 5 cep bilgisayarının ele geçirildiğini kaydetti.

Toprak, bu çalışmalarda 161 hırsızlık olayının aydınlatıldığını ifade ederek, ikinci el ucuz mallara talep olduğu için hırsızlıkların da devam ettiğini, ancak çalıntı malların satılmasının durdurulması halinde hırsızların da çalmaktan vazgeçeceğini vurguladı.

ASAYİŞ UYGULAMALARI

İstanbul Emniyet Müdürlüğü olarak 45 günlük asayiş uygulamalarında da çeşitli çap ve markalarda 710 adet ruhsatsız tabanca ele geçirdiklerini ifade eden Toprak, uygulamalarda çeşitli suçlardan aranan 4 bin 421 kişinin de yakalanarak adli makamlara sevk edildiğini bildirdi.

Toprak, adli makamlara sevk edilen bu kişiler arasında sahte üniversite diploması yaparak satan bir çetenin de bulunduğunu sözlerine ekledi.

ÇALINTI EŞYALAR-

Bu arada, “Müşteri” operasyonunda ele geçirilen çalıntı eşyaların sahiplerine teslim edilmesine de başlandı.
Bilgisayarını teslim almak için şubeye çağrılan Mesut Tepe, bilgisayarı bulunduğu için çok mutlu belirterek, “Bilgisayarı ailem derslerimde başarılı olduğum için almıştı. Ama mutluluğum yarım kaldı. Çünkü hırsızlar eve girerek bilgisayarımı çaldılar. Polis ağabeylere çok teşekkür ederim” dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious