Çalışan çocuk, yorgun ve mutsuz

  • Giriş : 18.12.2006 / 00:00:00

Adana'da tarım işçiliğinden kurtarılıp eğitime kazandırılan çocukların öğretmenleriyle yapılan görüşmelerde, çalışan çocukların özellikleri belirlendi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Buna göre; çalışan çocuklar, yorgun, bitkin, mutsuz ve uykusuz. Türk-İş ve Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu'nu (TİSK), Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) desteğiyle, çocuk işçiliğini önlemek için Adana'da pilot uygulama başlattı. Adana Valiliği'nce tahsis edilen Reşatbey Mahallesi'ndeki Sosyal Destek Merkezi'nde gerçekleştirilen projede, 100 tarım işçisi çocuk ve 25 aile, 160 sokak çocuğu ve 25 aile, mobilya sektöründe çalışan 100 çocuk ve 25 aile olmak üzere toplam 360 çocuk ve 80 aileye ulaşıldı. Proje koordinatörü ve Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ferdi Tanır, dünyada ilk kez işçi ve işveren kesiminin çocuk işçiliğine karşı el ele verdiğini ve 23 Mayıs 2006'da fiilen başlatılan proje kapsamında, hedeflenen çocuk ve aile sayısına ulaşıldığını bildirdi.

Merkeze gelen tüm çocuklarla tek tek görüşüldüğünü, ailelerine ulaşıldığını, sağlık ve eğitim hizmeti verildiğini ifade eden Tanır, projenin son ayağında da eğitime kazandırılan çalışan çocukların öğretmenlerine ulaşıldığını kaydetti. Öğretmenlerin çalışan çocuğu teşhis edebildiğini dile getiren Tanır, "Belirli ortak özelliklerin yanı sıra bu çocuklar yoğun bir şekilde beslenme sorunları yaşıyor. Sokakta çalıştıkları için her türlü istismara da açık olan çocuklar arasında psikolojik ve fiziksel travmaya uğramış olanlar da var. Hemen hemen her gün ev ödevlerini yapmadan okula gelen bu çocukların öğretmeni olmak da zor. Bu öğretmenlerimize, herkesten çok görev düşüyor." dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious