Çalışan ebeveynlere müjde!

  • Giriş : 22.08.2006 / 00:00:00

Çalışan anne-babalar çocuklarını iş yerlerine en yakın okullara kayıt ettirebilecek.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, ''elektronik ortamda ilköğretime kayıt'' uygulamasıyla ilgili Adana, Ankara, Eskişehir, İstanbul ve İzmir valiliklerine genelge gönderdi.

İlköğretim ve Eğitim Kanununun 48. maddesinde, ''Her yıl derslere başlamadan en az 15 gün önce, muhtarların okul müdürleriyle iş birliği yaparak, köy ve mahallelerindeki mecburi öğrenim çağında bulunan çocukların künyelerini gösterir 3 nüsha hazırlayarak, birer nüshalarını okul idarecilerine ve ilçe eğitim müdürlerine vereceklerinin'' belirtildiğini ifade eden Çelik, muhtarların, çocukların zamanında okula yazdırılmaları konusunda da veli, vasi veya aile başkanlarının bilgilendirilmesiyle görevlendirildiklerini hatırlattı.

Çelik, Milli Eğitim Bakanlığı İlköğretim Kurumları Yönetmeliğinin 16. maddesi doğrultusunda, öğrenci yerleştirme komisyonlarının kurulduğunu ve kontenjanı dolmayan okullara bölge dışından kayıt yapılabileceğini ve kontenjan fazlası başvuru durumunda kura ile öğrenci alınabileceğinin hükme bağlandığını belirtti.

İlköğretim kurumlarına yönelik e-Kayıt işlemlerinin bitirildiğini anımsatan Çelik, Bakanlığa, ''kardeşlerin aynı okulda birleştirilmesi'', ''anasınıfında okumuş olan öğrencilerin aynı okula devamı'', ''çalışan anne ve babaların iş yerlerine yakın okula çocuğunu kayıt ettirebilmeleri'' yönünde taleplerin ulaştığını kaydetti.

Çelik, yapılan değerlendirme sonucunda, Milli Eğitim Bakanlığı İlköğretim Kurumları Yönetmeliğinin 16. maddesine göre, talep edilen okulda kontenjanın bulunması ve velilerin belirtilen şartları taşıdıklarını belgelemeleri halinde, ilçe öğrenci yerleştirme komisyonlarınca, aynı yönetmeliğin 18. maddesi doğrultusunda öğrencilerin yerleştirileceklerini bildirdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious