Çalışan emekli yüzde 35 prim ödeyecek

Çalışan emekli yüzde 35 prim ödeyecek.10933
  • Giriş : 08.09.2008 / 08:58:00

Emekli olmasına rağmen çalışmaya devam edenlerin maaşından, 1 Ekim’den itibaren yüzde 35 prim kesilecek. Mesleki okullarda staj yapanlar sigortalı sayılacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

SOSYAL Güvenlik Kurumu (SGK) İstanbul İl Müdürü Mustafa Kuruca, 1 Ekim'de yürürlüğe girecek Sosyal Güvenlik Reformu'nun ardından sigortalı olan vatandaşların emekli olmasına rağmen çalıştığı tespit edilirse, maaşlarından yüzde 35 prim kesintisi yapılacağını söyledi. Reformun hayata geçmesiyle birlikte sigortalı olup iş gününü doldurduktan sonra emekli olan vatandaşların başka bir işte çalışamayacağını ifade eden Kuruca 'Avrupa'da 65 yaş altı emekli olmuyor. Ülkemizde ise erken emeklilik yapılmaktadır. Gençlerin daha çok istihdam edilmesi için emekli olanların başka bir işte çalışmaması sağlanacak. Emekli olup da çalışanların ise aldıkları maaşlardan yüzde 35'lere varan prim kesintisi yapılacak. Mesela bir emekli bin YTL maaş alıyorsa yüzde 35'i kesileceğinden 650 YTL maaş alacak' dedi.

STAJER SİGORTALI OLACAK

BİR kurumda staj yapan stajerlerinde okul tarafından sigortalanacağını belirten Kuruca, konuşmasında şu ifadelere de yer verdi: 'Stajerler için de sigorta gelecek. Reform ile beraber stajerler, okulların ödediği yüzde 1'lik primlerle sigortalı sayılacak. 4-A, 4-B ve 4-C ile gruplara ayrılan çalışanları sıkıntıya sokulmayacak. Ancak reformda finansman eksikliği bulunmaktadır.'

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*