Çalışan sayımız 50 bini geçecek

  • Giriş : 30.12.2006 / 00:00:00

Sabancı Holding, 2006 yılı sonu itibarıyla topluluğun kombine ciro rakamının 21,8 milyar YTL olacağını tahmin ediyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Holdingin 2007 yılında ciroda büyüme beklentisi ise yüzde 15. Gelecek yıl çalışan sayısının 50 bini geçeceğini ifade eden Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı, "2007, kârlılığını artırarak devam edeceği, çalışanlarına, müşterilerine, yatırımcılarına ve iş ortaklarına değer oluşturacağı bir yıl olacaktır." dedi. 65 şirketi ve 10 yabancı ortaklığı bulunan grupta halen 45 bin kişi çalışıyor.

Güler Sabancı, yaptığı bir açıklamayla Türkiye'nin ve holdingin 2006 yılını değerlendirdi ve gelecek yılla ilgili değerlendirmelerde bulundu. Bu yıl Türkiye'de yaşanan dalgalanmalara işaret ederek, bu test karşısında Türk ekonomisinin başarılı bir sınav verdiğini vurgulayan Sabancı, "Öyle ki 2001 krizinde Türkiye'den çıkan fon, bu son dalgalanmada çıkandan daha azdı. Ancak finans sistemi o çıkışla çökmüştü. Bu dalgalanmada ise böyle bir şey yaşanmadı. Bu, artık Türk ekonomisinin krizlere karşı daha sağlam durduğunu gösteren bir kanıttır." dedi. Cari açık ve enflasyon hedefi dışında Türk ekonomisinin 2006'yı başarıyla tamamladığını ifade eden Sabancı, ekonomi yönetiminde 2007 yılında cumhurbaşkanlığı ve genel seçimler nedeniyle bir gevşeme olmayacağına inandığını dile getirdi. Sabancı'ya göre, dünyadaki yavaşlamaya da paralel olarak büyüme bir miktar yavaşlayarak yüzde 5 civarında, enflasyon ise 2006 yılı enflasyonunun altında gerçekleşecek.

Sabancı Holding'in, Borsa'da işlem gören Türkiye'nin en değerli holdingi olduğunu vurgulayan Güler Sabancı, şunları kaydetti: "Bankamız Akbank, Türkiye'nin en değerli şirketidir. 2006 yılı Sabancı Holding açısından ise son derece verimli ve kârlı bir yıl olmuştur. İlk 9 aydaki ciromuz 2005 yılının aynı dönemine göre yüzde 23 artarak 12 milyar 625 milyon YTL'ye yükselmiştir. Yine bu yılın ilk 9 ayındaki kârımız 419 milyon yeni lira olarak gerçekleşmiştir. Sabancı Holding'in varlıkları ise 30 Eylül 2006 tarihi itibarıyla toplam 67 milyar 106 milyon, özkaynakları ise 6 milyar 777 milyon yeni liradır." Güler Sabancı, 2007 başında yapılacak elektrik dağıtım ihalelerine hazırlanan Enerji Grubu'nun bu konuda bir dünya devi olan Avusturya'nın Verbund şirketi ile yüzde 50-50 ortaklık kurduğuna işaret ederek, "Sabancı Holding, enerji üretim tesisleri kurmak üzere çalışmalarına tüm hızıyla devam etmektedir. Sabancı Holding olarak hedefimiz, 2010 yılında Türkiye elektrik enerjisi pazarında üretim ve dağıtım anlamında yüzde 15'lik bir paya ulaşmaktır." dedi. Holding açısından 2006 yılının en önemli gelişmesinin Akbank ile Citibank ortaklığı olduğunu vurgulayan Güler Sabancı, Citibank'ın, Akbank'ın yüzde 20'lik azınlık hissesine 3,1 milyar dolar verdiğini kaydetti. Bu rakamın şimdiye kadarki en yüksek değerli satış işlemi olduğunu vurguladı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious