Çalışanlar için kritik hafta

Çalışanlar için kritik hafta.14255
  • Giriş : 06.02.2008 / 08:21:00

Çalışanlar için iki yasal düzenleme bu hafta gündeme gelecek. Sosyal güvenlik reformu ile emeklilik yaşı 65'e çıkarılıyor. Kayıtdışı işçi çalıştıran işverene hapis cezası öngörülüyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Çalışanlar için iki yasal düzenleme bu hafta gündeme gelecek. Sosyal güvenlik reformu ile emeklilik yaşı 65'e çıkarılıyor. Kayıtdışı işçi çalıştıran işverene hapis cezası öngörülüyor

Başta çalışanlar olmak üzere çalışma hayatı için “dönüm noktası” niteliğindeki iki önemli düzenleme bu hafta yeniden gündeme geliyor. Sosyal güvenlik reformu, Plan Bütçe Komisyonu'na gelirken, geçen hafta Ekonomik Koordinasyon Kurulu'nda görüşülen istihdam paketinin de bu hafta içinde açıklanması bekleniliyor.

Çalışma hayatında birçok yeni düzenleme getiren Sosyal Sigorlar ve Genel Sağlık Sigortası Yasa Tasarısında yer alan özellikle emeklilikle ilgili düzenlemeler tepki görüyor. İstihdam paketinde ise en çok tartışılan konuları başında SSK primi işveren payında 5 puanlık indirim ve kıdem tazminatı ile ilgili öngörülen yeni düzenlemeler oluşturuyor. Tasarı bu hafta komisyonda kabul edilir ve meclis genel kuruluna giderse, şubat ya da mart ayında yasalaşacak, 1 Haziran 2008'de de yürürlüğe girecek.

Yeni işe giren 65 yaşında emekli

Tasarıda yer alan düzenleme geçerse, emeklilik yaşı yeni işe girecekler için 65'e çıkarılacak. Emekli aylığı almak için ödenmesi gereken 7 bin iş günü olan prim ödeme gün sayısı ise her yıl 100 gün artırılarak 9 bine yükseltilecek. Yeni düzenleme ile emekli aylıkları her yılın Aralık ayında açıklanan TÜFE ile o yılın GSYİH gelişme hızının yüzde 25'inin toplamına bir tam sayının ilave edilmesiyle hesaplanacak. Sigortalı kadına ve eşi çalışmayan sigortalı erkeğe emzirme ödeneği, asgari ücretin üçte biri tutarında bir defaya mahsus ödenecek.

Asgari ücret alana yeşil kart verilecek

Memurlar, kanunun yürürlüğe girmesinin ardından yeni memur eski memur olarak değerlendirilecek. Kanunun uygulamaya geçtiği tarihten itibaren ilk defa devlet memuru olanlar, kanun ve Genel Sağlık Sigortası kapsamına girecek. Aile geliri kişi başına asgari ücretin üçte birinden az olması halinde primler devlet tarafından ödenecek.

Bu ailenin 18 yaşını geçmiş çocuklarına ise yeşil kart verilecek. Fiili hizmet zammı süresinden gazeteciler, devlet tiyatrosu sanatçıları, hava yollarındaki uçucu personeli, makinistler, gemiciler, yararlanamayacak.

Kayıtdışı çalıştıran işverene hapis cezası

Pakette yer alması beklenen 5 puanlık prim indirimi ile kıdem tazminatında yapılacak yeni düzenlemeler en çok tartışılan konular arasında yer alıyor. İstihdam paketinde yer alan 18-29 yaş arasında ilk kez işe girecek olanların ve özürlü çalıştıranların SSK işveren prim paylarını Hazine'nin karşılaması öngörülüyor.

Öte yandan uzmanlar, 18-29 yaş arasında ilk kez işe girecek olanlara verilecek prim teşviğinin 30 yaş üzerindekilerin istihdamında sıkıntılar yaratacağı konusunda uyarıyor. Paket ile kayıt dışı çalışanlara ağır yaptırımlar getirmeyi planlayan hükümet, kayıt dışı çalıştıran işverene hapis cezası uygulamayı düşünüyor.

Ayrıca paket, İşsizlik Fonu'ndan yararlanma koşullarını da daha kolaylaştırıyor. Oluşturulacak Kıdem Tazminatı Fonu için İşsizlik Fonu'nun kullanılması planlanırken, kıdem tazminatında yeni bir düzenleme yapılması öngürülüyor.

Sağlıkta katkı payı ödenecek

Sosyal Güvenlik Kurumu, hastalardan alınacak yüzde 1'lik katkı payını bir kat arttırabilecek veya kaldırabilecek. Kamu hastaneleri otelcilik hizmeti ve öğretim üyesi farkı, özel hastaneler de sağlık hizmeti karşılığında Sosyal Güvenlik Kurumu'nun belirleyeceği miktarın yüzde 20'si kadar ek ücret alabilecek.

İlaç ve protezler için yüzde 10 ile yüzde 20 oranında, ayakta tedavi ve diş hekimi muayenesinde de 2 YTL katılım payı alınacak. Katılım payı, yatan hastalarda asgari ücretin yüzde 25'ini, bir yılda ise asgari ücreti geçemeyecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious