Çalışmayan erkek istemiyoruz

Çalışmayan erkek istemiyoruz.7336
  • Giriş : 06.03.2009 / 17:07:00

Rusya'da kadınlar çalışmayan erkeklere şiddetle karşı çıkıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Kadın nüfusun erkek nüfusundan yüzde 10 fazla olduğu Rusya'da, 8 Mart Kadınlar Günü yılbaşından sonra ikinci büyük bayram olarak kutlanıyor. Eşlerine, iş arkadaşlarına, tanıdıklarına hediye almak isteyen Ruslar, marketleri ve hediyelik eşya dükkanlarını doldurdu. Kriz döneminde piyasanın canlanması için fırsat olarak görülen Kadınlar Günü nedeni ile 9 Mart pazartesi de resmi tatil.

Sovyetler Birliği'nin dağılmasının ardından iş hayatında ve yönetimde daha aktif olmaya başlayan kadınlar bazen erkeklerden daha çok kazanıyor. Rus haber ajansı İnterfaks'ın yorumuna göre, eşlerinden daha fazla para kazanabilen Rus bayanlar 'bayanın yeri mutfak' sözü için eşlerini mahkemeye verebiliyor. Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev de kadınların 8 Mart gününü kutlayarak, yönetimde daha aktif olmalarını istedi. Medvedev daha öncede kabineden iki bayan bakanın yer almasının yetersiz olduğunu, hükümetten bayan bakan sayısını artırmalarını istemişti.

Rus haber sitesi www.superJob.ru, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısı ile ilginç bir araştırma yaptı. Özellikle erkeklerin ev ve mutfak işleri ile uğraşmasına karşı çıkan bayanlar, "Ev işlerini biz yaparız. Erkeklerden daha iyi yaparız. Erkek evde oturarak ev işleri ile uğraşması doğru değil. Erkek çalışmak zorunda. Çalışmayan erkek eşine ve çocuklarına sahip çıkamaz." değerlendirmesinde bulundu. Anket araştırmasına katılan Rus erkeklerin çoğu kadınlarının çalışmalarına karşı çıkmadıklarını belirtti. Her iki Rus erkekten biri eşinin evi ve çocukları ile ilgilenmesinin doğal bir olay olduğunu kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*