Cam bebeği ailesi hastaneye terketti

  • Giriş : 29.11.2006 / 00:00:00

Sivas'ta kolay kemik kırılması teşhisiyle dünyaya gelen cam bebek, doğduğu gün hastaneye terkedildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Sivas'ın Zara ilçesine bağlı Şerefiye beldesinden doğum yapmak üzere 34 gün önce hastaneye sevk edilen 40 yaşlarındaki Neriman Gümüş burada doktorların yardımıyla 3 kilo 120 gram ağırlığında bir kız çocuk dünyaya geçirdi.

Yapılan kontrollerinde bebeğin halk arasında kolay kemik kırılması olarak bilinen osteogenesis Imperfecta (cam bebek) hastası olduğu belirlendi. Daha sonra cam bebek, hastanenin yeni doğan servisinde bakıma alındı. Doğum yaptıktan sonra hastaneden ayrılan anne Neriman Gümüş ise bir daha bebeğini görmeye gelmedi.

Aynı şekilde doğumdan sonra bir kez bebeği görmek için hastaneye gelen 80 yaşlarındaki baba Bekir Gümüş de bir daha hastaneye uğramadı. Hastane yetkilileri, aileden haber çıkmayınca, Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü ile bağlantıya geçti. Araştırma sonucu bebeğe bakacak durumda olmadığı tespit edilen ailenin bu bebeği ile diğer 8 çocuğundan 4'ünün daha koruma kararı alınması için çalışma başlatıldı.

Yapılan araştırmalarda, maddi durumu iyi olmayan Bekir Gümüş'ün, komşularının yardımıyla hayatını sürdürdüğü belirtildi. Yeni doğan servisinde tedavisi süren bebeğe servis çalışanı doktor, hemşire ve ebeler bakıyor.

Henüz bir isim konulmayan bebeğin bütün ihtiyaçlarını karşılayan servis çalışanları, hastalık nedeniyle bebeğin yattığı yerde dahi kemiklerinin kırılabildiğini bu nedenle bakımının çok zor olduğunu belirttiler. Çocuklara koruma kararının çıkmasının ardından, cam bebek ve kardeşlerinin, Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğünün yuvasına yerleştirilebileceği öğrenildi.

Bebeğin genel sağlık durumunun iyi olduğunu belirten Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı doktor Hikmet Ceren, ancak kol ve bacaklarında hafif kırıklar oluştuğunu ifade etti. Bebeğin özel bakıma ihtiyacı bulunduğunun altını çizen Ceren, "Bebeğin özel bir bakıma ihtiyacı var." dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious