Çameli'nin Ferhat'ı dağı deldi!

  • Giriş : 16.11.2007 / 09:50:00

"Çevremizden 'bu işi başaramazsın, Ferhat gibi yapamazsın' dediler ama ben başardım"

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Denizli'nin Çameli ilçesine bağlı Taşlıca köyünde çiftçilik yapan Mustafa Baş (65), dağı delerek tünel açmayı başardı ve köye su getirdi. İşe başladığında köylülerin 'Bu işi başaramazsın, vazgeç' dediğini belirten Baş, bu sözlere aldırış etmeyip yılmadan gece gündüz çalışarak 40 günde dağı delmeyi başarmış.

Önce dağda 15 metre uzunluğunda bir delik açan Baş, daha sonra bunu 2,5 metre boyunda 2 metre de eninde bir tünel haline getirmiş. Önceleri bu işin olamayacağını düşünen köylüler ise çalışkanlığından dolayı Baş'a 'Çameli'nin Ferhat'ı' unvanını vermiş. Mustafa Baş, "Çoluk çocuğumu geçindirme ve tarlama su geçirmek maksadıyla bu tüneli kazdım. Su geçirerek tarlamda sebze yetiştirdim. Bunu yaparken hiçbir araç kullanmadım, sadece kazmamla tüneli yaptım." diyor. Çevresindeki kişilerin bu işten kendisini vazgeçirmeye çalıştığını söyleyen azimli çiftçi, "Çevremizden 'bu işi başaramazsın, Ferhat gibi yapamazsın' dediler. Yalnız Allah sayesinde bu işi başardım. Şimdi bana köyde Çameli'nin Ferhat'ı deniyor." diye konuştu.

Ferhat İle Şirin efsanesi

Efsaneye göre Ferhat, Persler döneminde yaşamış ünlü bir nakkaşmış. Sultan Mehmene Banu'nun, kız kardeşi Şirin için yaptırdığı köşkün süslemelerini yaparken Şirin'i görmüş ve sevdalanmış. Ferhat, Sultan'a haber salarak Şirin'i istetmiş. Sultan, kız kardeşini vermek istememiş. Ferhat'ı oyalamak için Elma Dağı'nı delip şehre su getirmesini şart koşmuş. Ferhat, sevdanın verdiği aşkla dağları delmeye başlamış. Mehmene Banu, dağı delip suyun akacağı kanalı tamamlamak üzere olan Ferhat'ın yanına yaşlı dadısını göndererek Şirin'in öldüğü haberini ulaştırmış. Ferhat, bu acı haber üzerine, elinde tuttuğu külüngü havaya atmış, düşen külünk Ferhat'ın başına isabet etmiş ve Ferhat orada ölmüş. Ferhat'ın acı haberini alan Şirin, korku ve heyecanla olayın geçtiği kayalığa gelmiş. Ferhat'ın öldüğünü görünce bu acıya dayanamamış ve kayalıklardan aşağı yuvarlanarak can vermiş. Her iki sevgili, can verdikleri kayalıklarda yan yana gömülmüş.

Resul Cengiz / Zaman

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious