Camide çoraplı Kraliçe

  • Giriş : 02.03.2007 / 00:00:00

Hollanda Kraliçesi Beatrix, Prens Alexander ve Prenses Maxima ile birlikte dün İstanbul'daydı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Kraliyet mensupları Boğaz turundan sonra önce Sultanahmet Camisi'ni gezdi. Kraliçe ile Prenses camiyi çorapla gezerken, şapkalarını çıkarmadı. Beatrix'in daha sonra gittiği Ayasofya Müzesi için "Büyülendim" dediği öğrenildi.

Hollanda Kraliçesi Papa'nın izini sürdü

İstanbul'a geçen Hollanda Kraliçesi, Prens ve Prenses, Boğaz turuyla başladıkları geziyi Kapalıçarşı'da bitirdi. Kraliçe, Papa gibi Ayasofya ve Sultanahmet'i gezerken büyülendi.

Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in davetlisi olarak Türkiye'ye gelen ve Ankara ile Kayseri'deki temaslarının ardından dün sabah İstanbul'a geçen Hollanda Kraliçesi Beatrix, İstanbul Boğazı'na hayran kaldı. Gelini ve oğluyla tekne turuna çıkan Kraliçe Beatrix, daha sonra Sultanahmet Camii, Asayofya Müzesi ile Kapalıçarşı'ya gitti. Sabah saatlerinde İstanbul'a gelen Kraliçeyi İstanbul Valisi Muammer Güler ve Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş karşıladı.

SAĞLIK EKİBİ HAZIR
Kraliyet ailesi daha sonra araçlarına binerek uzun bir konvoy eşliğinde yola çıktı. İki ambülansın eşlik ettiği konvoyla Sepetçiler Kasrı'na gelen Kraliçe Beatrix saat 10.50'de oğlu ve geliniyle Swiss Otel'e ait 'The-İstanbul 2' adlı tekneyle boğaza açıldı. Teknenin açılmasının ardından Kraliçe, teknenin üst katına çıkarak boğazın güzelliğini izledi. Ancak soğuk hava nedeniyle Kraliçe 10 dakika sonra teknenin içine girmeyi tercih etti. Bir saat süren tekne turunu Huber Köşkü önünde bitiren Kraliçe, öğleden sonra ise sırasıyla Sultanahmet Camii, Ayasofya Müzesi ve Kapalıçarşı'yı gezdi. Kraliyet Ailesi'ne Sabancı Üniversitesi Sabancı Müzesi Müdürü Nazan Ölçer ve cami imamı Emrullah Hatipoğlu eşlik ederek, bilgi verdi. Ziyaret sırasında Kraliçe Beatrix'in kırmızı bir döpiyes, lacivert palto ve şapka, Prenses Maxima'nın ise turuncu ve yeşil karışık renklerden oluşan elbise ve turuncu şapka taktığı görüldü. Kraliçe Beatrix ve Prenses Maxima camiyi çorapla gezerken, şapkalarını da çıkarmadı. Bu sırada cami ziyarete kapatıldı. Yaklaşık 20 dakika süren ziyaretin ardından Kraliçe Beatrix ve beraberindekiler Ayasofya Müzesi'ne geçti. Müze Başkanı Haluk Dursun, Kraliçe'ye Fırça Sanat Galerisi tarafından yapılan Anadolu motiflerinden oluşan "Lalelerin Dansı'' isimli çini karo hediye etti.

ÇIRAĞAN'DA YEMEK
Kraliçe Beatrix, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ve eşi Semra Sezer onuruna Çırağan Sarayı'nda akşam yemeği verdi. Yemeğe, Kraliçe Beatrix'in oğlu Hollanda Prensi Willem Alexander, Devlet Bakanı Nimet Çubukçu, İstanbul Valisi Muammer Güler ve eşi Neval Güler ile öteki davetliler katıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious