Camide deprem hutbesi

  • Giriş : 07.04.2007 / 00:00:00

Kandilli Rasathanesi'nin eski Müdürü Prof. Ahmet Mete Işıkara, dün Ataköy Camisi'nde cuma namazı öncesi barkovizyonlu bir deprem sunumu yaptı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Bilgisayardaki bilgiler, camideki dev ekrana yansıtıldı. Işıkara, deprem tatbikatının ardından cuma namazına katıldı.

Deprem Dede'den hutbe

Prof. Dr. Işıkara, Ataköy 5. Kısım Camisi'nde cuma namazına gelen cemaate, sinevizyonla "Depremden korunma bilinci" dersi verdi.

Deprem Dede olarak tanınan Prof. Dr. Ahmet Mete Işıkara, dün Ataköy 5'inci Kısım Camisi'nde cuma namazı öncesi cemaate depremde yapılması gerekenleri anlattı. Sinevizyon eşliğinde "Depremden korunma bilinci" konusunda bilgi veren ve deprem tatbikatı yaptıran Işıkara, "Afet Zararlarını Azaltma ve Toplumu Harekete Geçirme" projesi kapsamında cami turuna başladı. Işıkara'ya Kızılay Genel Başkanı Tekin Küçükali ve İstanbul Müftüsü Mustafa Çağrıcı da eşlik etti.

TEKNOLOJİK SUNUM
Kızılay Genel Müdürlüğü ve İstanbul İl Müftülüğü işbirliğiyle düzenlenen programda sunumunu gerçekleştiren Işıkara, yapısal bilinç, yapısal olmayan tehlikelerin azaltılması, depremde doğru davranış alışkanlığı ve zorunlu deprem sigortası hakkında bilgi verdi. Depremin sadece evlerde olmadığını, camilerde de yakalanma riski bulunduğunu belirten Işıkara, "İstanbul bir deprem bölgesidir. Onun için bütün vatandaşlarımızın bilinçli davranması gerekir" dedi. Türkiye Kızılay Derneği Genel Başkan Danışmanlığı görevini de yürüten Işıkara, İstanbul'un pilot bölge olarak seçildiği projeye, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın da desteklediğini belirterek 32 ilçeden çeşitli dinlere mensup 80 din adamına eğitim verildiğini anlatttı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious