Camide düğüne inceleme

  • Giriş : 27.08.2007 / 16:54:00

İmamın oğluna camide düğün yapıldı. Arkasından inceleme başlatıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

İstanbul Müftüsü Prof. Dr. Mustafa Çağrıcı, Bebek Camisi avlusunda cami imam hatibinin oğlu için düğün programı yapıldığı iddiasının, Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu'nda dini kaynaklar, dini, milli kültür ve kamuoyunun duyarlılıkları açısından inceleneceğini bildirdi.

Çağrıcı, yaptığı yazılı açıklamada, bugün bazı basın organlarında Bebek Camisi imamının oğlu için düzenlediği düğün programında mehter ve semazenler grubunun gösteri yaptığı, yemek yendiği, ayrıca davetlilerden başkasının cami avlusuna alınmadığı şeklinde haberler çıktığını belirtti.

Konuyu inceleyen müftülüğün, böyle bir program için ilçe müftülüğünden izin alınmadığının tespit edildiğini ifade eden Çağrıcı, camilerin oraya gitmek isteyen herkese açık olup özel mülk gibi girme yasağının konulamayacağını, bu nedenle Beşiktaş Müftülüğü'nün gerekli görürse ilgili cami görevlisi hakkında idari soruşturma açacağını söyledi.

Çağrıcı, 633 sayılı Diyanet İşleri Başkanlığı Kuruluş ve Görevleri Hakkındaki kanunun 1. maddesinde, İslam dinine ait ibadet yerlerini yönetme görevinin başkanlığa verildiğini hatırlatarak, 6570 sayılı Gayrimenkul Kiraları Hakkında Kanun'un 1. maddesinin 2. fıkrasında da ''Mabetler kiraya verilemez ve ibadethane haricinde hiçbir iş için de kullanılamaz'' hükmünün yer aldığını kaydetti.

Buna göre, camilerin ibadet dışında herhangi bir maksatla kullanılamayacağının ortada olduğuna dikkati çeken Çağrıcı, ''Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu'nda konu, dini kaynaklar, dini, milli kültürümüz ve kamuoyunun duyarlılıkları açısından incelenecek, müftülüğümüz alınan sonucu kamuoyumuzla paylaşacaktır'' dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious