Camide esrarengiz patlama!

  • Giriş : 13.05.2009 / 21:55:00

İzmit'te Sanayi Odası binasının hemen yanından geçtiğimiz yıl hayırsever işadamı Mustafa Pehlivan'ın yaptırttığı ve aynı adla anılan camide bu akşam saatlerinde esrarengiz bir patlama meydana geldi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

İzmit'te Fuar alanı yakınında Sanayi Odası binasının hemen yanından geçtiğimiz yıl hayırsever işadamı Mustafa Pehlivan'ın yaptırttığı ve aynı adla anılan camide bu akşam saatlerinde esrarengiz bir patlama meydana geldi.

Patlama sırasında camide kimsenin olmaması mutlak bir faciayı önlerken, patlamanın şiddetiyle caminin dış kapısı parçalanarak yaklaşık 15 metre ileriye fırladı. Minber ve buraya uzak bir noktadaki merdiven altında oluşturulan depoda ayrı yangınlar çıktığı görüldü.

Patlama saat 19.00 sıralarında meydana geldi. Geçtiğimiz yıl ibadete açılan Mustafa Pehlivan Camii'nde imam Yusuf Özkan namazı ikindi namazını kıldırdıktan bir süre sonra cami kapısını kilitleyip ayrıldı. Ancak saat 19.00 sıralarında camide şiddetli bir patlama meydana geldi.

Önünden Salim Dervişoğlu Bulvarı geçen, yanı başında da Sanayi Odası ile Fuar Müdürlüğü'ne ait bazı binalar bulunan camideki patlamada oluşan basınçla kapı parçalanarak yaklaşık 15 metre ileriye fırladı. Camlar kırılarak çevreye yayıldı.

Yaklaşık 500 metre mesafedeki İtfaiye Daire Başkanlığı ekipleri süratle olay yerine gelirken caminin içini dumanlar kapladı. İki ayrı noktada ise henüz izah edilemeyen yangın çıktı.

Caminin minberi tutuşurken, üst kata çıkılan ve minbere uzak bir noktada bulunan merdivenin altındaki depodan alevler yükseldi. Ahşap minber ve depodaki bazı kıyafet ve eşyalar yandı.

Polis ve itfaiye yetkilileri yaptıkları ilk incelemelerde, patlamaya yol açabilecek herhangi bir bomba veya benzeri düzenek izine rastlamadı. Bir polis yetkilisi ise, caminin doğalgaz ile yerden ısıtma sistemine sahip olduğunu, burada biriken doğalgazın birikmesi sonucu patlama meydana gelmiş olabileceğini belirtildi. İtfaiye ise henüz yangınla ilgili raporunu hazırlamadı.

Patlamanın cemaat içerdeyken meydana gelmesi halinde büyük bir facia yaşanabileceğini söyleyen yetkililer, mutlak bir facianın eşiğinden dönüldüğünü de ifade ettiler.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*