Camide saldırıya uğrayan genç toprağa verildi

Camide saldırıya uğrayan genç toprağa verildi.18870
  • Giriş : 10.04.2008 / 18:30:00

İzmir'de camide uğradığı silahlı saldırıda hayatını kaybeden İbrahim Taşğın (28) memleketi Kars'ın Sarıkamış ilçesine bağlı Eşmeçayır köyünde ağıt ve dualar arasında toprağa verildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İzmir'de geçtiğimiz akşam bir camide Kur'an okurken silahla vurularak öldürülen İbrahim Taşğın'ın cenazesi havayolu ile Kars'a getirildi.

Havaalanından yakınları tarafından alınarak Sarıkamış'ın Eşmeçayır köyüne götürülen cenaze herkesi yasa boğdu. Jandarma ekiplerinin geniş güvenlik tedbirleri aldığı köyde evinin önüne kan davasına okunan lanetler arasında getirilen tabut, kefenlenmek üzere cenaze çadırına götürülürken, acılı yakınları çadırın etrafını sardı.

Köylüleri gözyaşına boğan İbrahim Taşğın'ın cenazesi daha sonra omuzlar üzerinde köy mezarlığına getirildi.

Burada köy imamı tarafından kıldırılan cenaze namazının ardından gözyaşları ve dualar arasında toprağa verilen İbrahim Taşğın'ın 6 ay önce çalışmak için İzmir'e gittiği öğrenildi. Köyünde uzun yıllardan beri süregelen kan davasına karşı olarak bilinen İbrahim'i İzmir'de yakalayan husumet, geride ise bir sürü acı bıraktı. 4 yıllık evli olan İbrahim Taşğın'ın İrfan (3) ve Fidan (1) adında 2 çocuğu bulunuyor.

KAN DAVASI CEHALLETTEN GELİYOR

Yaklaşık 40 yıldan beri devam eden kan davalarında onlarca evladını toprağa veren Eşmeçayır köyünde vatandaşlar artık bu husumetlerin bitmesini istiyor.

Bir hiç uğruna başlayan ve en son 28 yaşındaki İbrahim Taşğın'ın ölümüne sebep olan kan davalarının çözümü için devletten yardım isteyen köylüler, kendilerinin başarılı olamadıklarını söyledi.

Hayrettin Çıtrak isimli köylü, bundan önceki cinayetlerde de birçok insanın yetim ve dul kaldığını ifade ederek, "Yetkililere sesleniyorum, lütfen bu konuya el atsınlar. Yeter artık, kimse ölmesin." dedi.

Köyün ileri gelenlerinden 76 yaşındaki Muhittin Polat ise, kan davasının cehaletten geldiğini vurgulayarak, "Bunlar olacak iş değil, bu işin sonu gelmez. Çünkü bu cehalettir. Ne kadar söylersek anlamıyorlar. Ben 2 sene bu iş için uğraştım, barıştırmak için çaba sarf ettim. Bir çiviyi ağaca çakarsan gider ancak demire çakmaya çalışırsan döner gözünü parçalar. Bu insanlar böyle insanlar, cahiller." diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious