'Camiler vatanın bekçisidir'

  • Giriş : 08.10.2006 / 00:00:00

Diyanet İşleri Başkanı Yardımcısı Necmettin Nursaçan camilerin vatanın bekçisi olduğunu söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Başkan yardımcısı Nursaçan ayrıca tarihte din görevlilerine çok büyük önem verildiğine dikkat çekerken din görevlilerine önemli uyarılarda bulundu.

Yimpaş Konferans salonunda düzenlenen konferansın açılış konuşmasını Yozgat Belediye Başkanı Yusuf Başer yaptı. Başkan Başer, Bozok Konferansları'nın bu ay ki konuğunun Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Necmettin Nursaçan olduğunu belirtti. Hem ramazan ayının hem de Camiler ve Din Görevlileri Haftası'nın birleşmesiyle konferansın daha da anlam kazandığına dikkat çeken Başkan Başer, şöyle konuştu: "Kıymetli hocamız Necmettin Nursaçan'a teşekkür ediyoruz. Davetimize icabet ederek bizi onurlandırdılar. Yozgat belediyesi olarak her ay düzenlediğimiz konferanslarımız devam edecektir. Konferansın ilimize hayırlı olmasını diliyorum."

Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Necmettin Nursaçan da yaptığı konuşmada camilerin tarih boyunca mektep ve halk üniversitesi rolü oynadığını belirterek, "Camiler oksijen gibi hayat kaynağıdır. Tarihimiz boyunca halk üniversitesi ve mektep görevi görmüştür. Ayrıca camilerimiz emniyetin en önemli teminatlarındandır" dedi. 'Selamı sıklaştırınız' ayeti kerimesindeki sıra dikkat çekerek selamı sevdirmenin sevginin anahtarı olacağına işaret eden Nursaçan, "Selamı aranızda yaygınlaştırın. Selam sevginin anahtarıdır. Selam güven ve emniyete işaret eder." dedi.

Din görevlilerinin çok vefalı ve fedakar olduğuna değinen Nursaçan, "Din görevlileri çok vefalı ve fedakardırlar. Tarihte din görevlilerine hep değer verilmiştir. Yavuz Sultan Selim'in sarığına Ak Şemsettin'in atının ayağından sıçrayan çamura gösterdiği tavır buna en güzel örnektir. Ayrıca şu üç kişiye saygı, Allah'a saygıdır; yaşlıya, adil olan devlet adamına ve alime. Diğer yandan din görevlilerimiz de tüm insanlarımızla ilgilenmelidir. 'Müslümanın derdiyle ilgilenmeyen bizden değildir' emrince din görevlileri de halkımızın sorunları ve dertleriyle yakından ilgilenmelidir" şeklinde konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious