Camilerde cep telefonu çalmayacak

  • Giriş : 10.01.2007 / 00:00:00

Günümüzde yediden yetmişe herkesin cebine giren cep telefonlarının, camilerde namaz sırasında çalmasını önlemek amacıyla geliştirilen cihaz, birçok camide kullanılmaya başlandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Yurt dışından getirilen GSM Bloker olarak bilinen cihazın Konya'daki ana bayiliğini yapan bir firmanın sahibi Mustafa Ertaş, yaptığı açıklamada, kullanımı her geçen gün daha da yaygınlaşan cep telefonlarının, cami, sinema salonları, okul, dershane ve toplantılarda gelen çağrılar nedeniyle çevreye rahatsızlık verebildiğini belirtti.

Bu sıkıntılara son vermek amacıyla yurt dışında üretilen, cep telefonlarının sinyallerini kırmaya yarayan cihazın Konya'da satışına başladıklarını ifade eden Ertaş, “Kısa bir süre önce Türkiye'ye getirilen cihaz, Konya'da da camiler başta olmak üzere birçok kişiden büyük talep gördü” dedi. Cihazı 550 YTL'den satışa sunduklarını belirten Ertaş, şunları kaydetti:

“Bugüne kadar özelikle imamlar, camilerde farklı melodilerde, oyun havaları ile Ferdi Tayfur ve Müslüm Gürses gibi sanatçıların arabesk türünde söylediği şarkıların çalması nedeniyle cep telefonlarından çok şikayetçilerdi. Tüm uyarı ve cep telefonlarının kapatılması yönünde duvarlara asılan yazılara rağmen cep telefonları çoğu zaman açık unutuluyordu ve cemaatle kılınan namaz sırasındaki sessizliği bu telefon müzikleri bozuyordu. Ancak getirdiğimiz bu cihaz artık benzer sıkıntıları sona erdirecek.”

Cihazın kapsadığı 100-1200 metre kare alan içindeki tüm cep telefonlarına gelen sinyalleri engellediğini vurgulayan Ertaş, arandığında cep telefonunun kapalı olarak göründüğünü bildirdi.

İMAMLAR MUTLU...

Türkiye'nin dört bir yanındaki binin üzerinde camide halen bu cihazların kullanıldığını anımsatan Ertaş, şöyle devam etti:

“Konya'da da satışına yaklaşık bir ay önce başlamamıza karşın, birçok camide bu cihaz kullanılıyor. Çalan telefonlardan oldukça rahatsız olan cami imamları, bu cihazlardan satın almak için bize başvuruyor. Sadece camilerde değil, sinema salonları, okul, dershane ile panel, seminer gibi toplantı ve benzeri programlar için de gelen telefon çağrılarının engellenmesi için cihaz birçok kurumdan talep görüyor. Önümüzdeki yıllarda bu cihazların tüm Türkiye'de birçok alanda kullanımının yaygınlaşacağını tahmin ediyoruz.”

Konya'da bu cihazların kullanıldığı camilerin görevlileri ise cihaz sayesinde artık cami içinde namaz kılındığı sırada birkaç kişinin cep telefonundan farklı melodilerde çıkan müziklerden kurtulduklarını belirtti.

Camiye gelen vatandaşların da cihazlardan çok memnun olduklarını bildiren cami görevlileri, cihaz sayesinde cemaatin huzur içinde ibadetlerini yapma fırsatı bulduğunu kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious