Camilerde doğal afet hutbesi

Camilerde doğal afet hutbesi.18542
  • Giriş : 08.08.2008 / 15:54:00

İstanbul'daki camilerde cuma hutbesinde, doğal afetlere hazırlıklı olunması konusu işlendi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, kentteki camilerde okunan hutbede, Kur'an-ı Kerim'de doğal dengenin korunmasının öğütlendiği anlatıldı.

Hutbede, İstanbul'un doğal afetlere müsait olan coğrafi bir bölgede yer aldığı, dolayısıyla tabii afet bilincine sahip olmanın, deprem, sel, yangın ve salgın hastalıklara karşı tedbir almak ve hazırlıklı olmanın önemine işaret edildi.

Depreme neden olan hareketlerin dünya durdukça devam edeceği belirtilen hutbede, şöyle devam edildi:

''Depremi durdurmak mümkün olmadığına göre bize düşen tedbirli ve hazırlıklı olmaktır. Önceden gerekli etütleri yaptırmak, deprem bölgelerine inşaat yapmamak, binaları depreme dayanıklı inşa etmek, yetkililerce sıkı bir denetim yapmak ve ayrıca uzmanlar tarafından önerilen bir takım küçük tedbirleri almak da önemli hazırlıklardandır. Bu konuda artık slogan haline gelen 'Deprem öldürmez, ihmal öldürür' sözünü asla hatırımızdan çıkarmamalıyız.''

Hutbede, insanların, ilahi ve tabii düzene aykırı davranarak faydalı şeyleri aleyhlerine çevirdikleri, ağaçlar ve ormanlar yok olunca yağmurların rahmet yerine felakete dönüştüğü, dere yataklarına ev yapmanın veya toprak kayması ihtimali olan yerleri yerleşim alanı olarak seçmenin de bir tedbirsizlik olduğu kaydedildi.

Her yıl onlarca orman yangını, yüzlerce de ev ve iş yeri yangını çıktığı ifade edilen hutbede, yangınların büyük bir kısmının insanların ihmali veya kasıtlı davranışlarıyla olduğu vurgulandı. Hutbede, ''O halde yangına sebebiyet verecek her şeyden titizlikle sakınmak hepimiz için dini, milli ve insani bir mecburiyettir'' denildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*