Camilere cep telefonuyla girmek yasak!

Camilere cep telefonuyla girmek yasak!.17304
  • Giriş : 19.10.2007 / 19:41:00

Diyanet, cemaatin huzurunu kaçıran cep telefonlarına yeni önlem getiriyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Konuya ilişkin bir genelge yayımlayan Diyanet, cep telefonlarına ait zil seslerinden kaynaklanan şikâyetleri önlemek amacıyla camilerde GSM karıştırıcı cihaz kullanılmasını istedi. Geçtiğimiz yıl Telekomünikasyon Kurumu, müftülüklere gönderdiği uyarı yazısı ile sinyal karıştırıcı cihazların kanuna aykırı olduğuna dikkat çekerek kaldırılmasını istemişti. Diyanet'in yayımladığı yeni genelge ile sinyal karıştırıcı cihazlar yasal zemine oturmuş oldu.

Cep telefonlarının yaygınlaşmasından sonra namaz esnasında çeşitli melodilerle rahatsızlığa sebep olan telefon seslerine cami dernekleri sinyal karıştırıcı cihazlarla önlem almaya çalışmıştı. Ancak Telekomünikasyon Kurumu, cihazların haberleşme hürriyetini kısıtladığını ileri sürerek sökülmesini istedi. Anayasa'nın 22. maddesinde yer alan haberleşme hürriyetini kısıtladığına dikkat çeken kurum, "Herkes haberleşme hürriyetine sahiptir. Haberleşmenin gizliliği esastır. Milli güvenlik, kamu düzeni, suç işlenmesinin önlenmesi, genel sağlık ve genel ahlakın korunması veya başkalarının hak ve özgürlüklerinin korunması sebeplerinden biri veya birkaçına bağlı olarak usulüne göre verilmiş bir hakim kararı olmadıkça yine bu sebeplere bağlı olarak gecikmesinde sakınca bulunan hallerde de kanunla yetkili kılınmış merciin yazılı emri olmadıkça haberleşme engellenemez ve gizliliğine dokunulamaz." ibareleri hatırlatılarak cihazların kullanımının yasak olduğunu hatırlatmıştı. Diyanet söz konusu genelgede, cami ziyaretlerinin İslam adabına ve caminin emniyetine uygun bir şekilde yapılmasını sağlamanın, camilerin avlu ve müştemilatında İslami kurallara uymayan, ibadetin huzurunu ihlal eden her türlü davranışı, satıcılık, dilencilik gibi cemaati rahatsız eden faaliyetleri görüntü, ses ve çevre kirliliğini önlemek için gerekli tedbirleri almanın müftülüklerin görevi olduğunu belirtti. Genelgede, "Bu hükümlere göre, ibadet yerlerinin huzur ve sükunetini sağlamaya yönelik olarak cep telefonlarına ait zil seslerinden kaynaklanan şikâyetleri önlemek maksadıyla cami ve mescitlerde GSM karıştırıcı cihaz kullanılması uygun görülmektedir. Müftülüklerce belirlenecek camilere, dernek/vakıf işbirliği ile mahalli imkanlar kullanılarak GSM karıştırıcı cihazı takılmasına ait masraflar mahallince karşılanacaktır." denildi.

Sistem, sinyali kesiyor

İstanbul'un en fazla ziyaretçi alan büyük camileri bu cihazı taktırdı. Sistem camideki ses cihazlarının açılmasıyla devreye giriyor, namaz bitince de devre dışı kalıyor. En fazla 20 dakika açık kalan sinyal karıştırıcı cihaz, namaz kılınırken cep telefonlarını devre dışı bırakıyor. Cep telefonu büyüklüğündeki bu alet, istenilen yerde cep telefonlarının sinyalini kesiyor. Cep telefonu sinyal kesicisi tıpkı cep telefonları gibi bir radyo sinyali yayıyor. Bu sinyalin frekansı cep telefonu frekansına gönderilerek cep telefonunun baz istasyonu ile bağlantısı kesiliyor. Piyasadaki cep telefonlarının çoğunluğu 'servis yok' uyarısı ile baz istasyonuna bağlanılamadığını gösteriyor. 10 metreden 8 km'ye kadar mesafede sinyali engelleyebilen cihazlar bulunuyor. 10 metre mesafeli olan cihaz 610 dolara satın alınabiliyor. Mesafe arttıkça fiyatı da yükseliyor. 50 metrede cep telefonu sinyalini kesen cihazların fiyatı ise 950 doları buluyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious