Camileri Büyükşehir koruyacak

  • Giriş : 10.04.2007 / 00:00:00

İstanbul'da bulunan tarihi camilerin denetim ve güvenliğini Büyükşehir Belediyesi yapacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile Vakıflar Bölge Müdürlüğü arasında imzalanacak protokolle kentte bulunan 22 büyük caminin güvenlik, rehberlik, temizlik hizmetleri ve bakım-onarım işleri Büyükşehir tarafından karşılanacak. Büyükşehir belediyesi tarafından korunacak camiler arasında Sultanahmet, Süleymaniye, Beyazıt, Yeni Cami, Eyüp Sultan gibi tarihi camiler bulunuyor.

İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi, "5. seçim Dönemi 4. Toplantı Yılı Nisan Ayı Toplantılarının İlk Birleşimi"ni Saraçhane Belediye Binası'nda yapıldı. Meclis 1. Başkan Vekili İdris Güllüce'nin yönettiği toplantıda; Vakıflar Genel Müdürlüğü'nün, aralarında Sultanahmet, Süleymaniye, Fatih ve Yeni Cami ile Ortaköy Cami'nin de bulunduğu İstanbul'daki 22 büyük caminin güvenlik, rehberlik, temizlik ve bakım-onarım hizmetlerinin karşılanmasına yönelik talebi ele alındı. AK Parti Grup Başkan Vekili Hüseyin Evliyaoğlu konuyla ilgili verdiği önergede, Vakıflar Genel Müdürlüğü'nün talebini dile getirerek, söz konusu hizmetlerin Büyükşehir Belediyesi tarafından karşılanması istedi. Evliyaoğlu verdiği önerge ile yapılması istenen hizmetlerin Büyükşehir tarafından karşılanması için Vakıflar Bölge Müdürlüğü ile protokol imzalanması gerektiğini vurguladı. İmzalanacak protokol için Başkan Kadir Topbaş'a yetki verilmesini içeren önerge, Belediye Meclisi üyelerinin oybirliğiyle kabul edildi.

Büyükşehir Belediyesi tarafından güvenlik, rehberlik ve temizlik hizmetleri karşılanacak İstanbul'daki 22 büyük cami şöyle; "Sultanahmet Cami, Süleymaniye Cami, Beyazıt Cami, Yeni Cami, Rüstempaşa Cami, Fatih Cami, Piyalepaşa Cami, Nuruosmaniye Cami, Eyüp Sultan Cami, Şehzadebaşı Cami, Laleli Cami, Aksaray Valide Sultan Cami, Edirnekapı Mihrimah Sultan Cami, Yavuzselim Cami, Nusretiye Cami, Kılıç Ali Paşa Cami, Dolmabahçe Cami, Ortaköy Cami, Üsküdar Mihrimah Sultan Cami, Üsküdar Valide-i Cedid Cami, Üsküdar Valide-i Atik Cami, Sümbül Efendi Cami"

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious