Camiye gidip namaz kılmak suç mu?

  • Giriş : 14.01.2008 / 14:13:00

Cumhuriyet gazetesi, öğrencilerin öğlen arasında cuma namazına gitmelerini suç gibi gösteriyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Adana'da başarılarıyla bilinen iki okulun öğrencilerinin, okul yönetimi tarafından zorla namaza götürüldüğünü ileri süren gazeteye, velilerden ve eğitim camiasından tepki geldi. Veliler, gazetenin bu tür yalan haberleri sürdürmesi halinde gazeteyi dava edeceklerini söyledi.

Adı yalan ve saptırma haberle özdeşleşen Cumhuriyet gazetesi, bunlara bir yenisini daha ekledi. Gazete, Adana'da eğitim camiasında önemli yerleri olan iki okulun öğrencilerinin cuma namazına gitmelerini haberleştirdi. Gazete, ilk olarak 29 Aralık 2007'de 'Öğrenciye cuma namazı servisi' başlığıyla yayınladığı haberde ÇEAŞ Anadolu Lisesi öğrencilerinin okul yönetileriyle birlikte servisle cuma namazına götürüldüğünü yazdı. Ardından 5 Ocak 2008'de 'Cuma namazı ile servise devam' başlığıyla haberini devam ettirdi. Söz konusu gazete dünkü sayısında 'Haydi çocuklar camiye' başlığıyla verdiği haberinde ise Özel Özgören Lisesi öğrencilerinin cumaya 'servisle' götürüldüğünü ileri sürdü. Haberler başta Adana Valisi İlhan Atış olmak üzere, eğitim camiası, okul yönetimi, aileler ve öğrenciler tarafından yalanlandı.

Özel Özgören Lisesi Müdürü Mahmut Açıl, Cumhuriyet gazetesinde yer alan 'öğrencileri camiye götürmek için kendilerinin servis hizmeti verdikleri' yönündeki iddiaların tamamen uydurma olduğunu anlattı. Açıl, "Öğrencilerin aileleri servisçiyle anlaştı. Olayın bizimle alakası yok." dedi. Öğrenci velileri de yalan habere tepki gösterdi. Velilerden İbrahim Avcı, demokratik bir ülkede hiç kimsenin birbirinin ibadetine karışamayacağını söyledi. Bir başka veli Kadir Abacı da velilerle konuşarak çocukları için servis tutma kararı aldıklarını anlattı. Velilerden Muhittin Ünverdi de gazetenin yayınlarına tepki gösterdi. Ünverdi, "Namaz çocukların dersini aksatmıyor. Kim ne karışır?" diye konuştu. Bir başka veli Cumali Kaya ise "Çocuklarımdan ikisini de Özgören'e gönderdim. Bugüne kadar çocuklarıma okulda namaza gidin veya gitmeyin yönünde bir telkin yapıldığını işitmedim. Okulun ibadet sebebiyle karalanmasına karşı gerekirse Cumhuriyet hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunacağım." diyerek duygularını dile getirdi. Okul öğrencilerinden Necim B., hiçbir baskı altında olmadan camiye gittiğini, servisi de ailelerine söyleyip cüzi bir ücret karşılığında kendilerinin istediğini kaydetti. Kasım G. de, "Çocukluğumdan bu yana cumayı kaçırmam." dedi.

'İbadet öğrencilerin doğal hakkıdır'

Adana Valisi İlhan Atış, Adana'daki bütün okulların yasalar ve kanunlar içerisinde eğitim ve öğretim yaptığını söyledi. Bu zamana kadar kanun dışına çıkan bir okul bulunmadığı üzerinde duran İlhan Atış, "Öğrencilerin dersi aksatmadan, velilerin bilgisi dahilinde ve hiçbir zorlamaya tabi tutulmadan, ibadetini yerine getirmesi en doğal haklarıdır." açıklamasında bulundu. Memur-Sen Adana İl Temsilcisi Mehmet Demirci ise, Cumhuriyet Gazetesi'nin 'çamur at izi kalsın' mantığıyla hareket ettiğini söyledi. Demirci, "Öğrenci zorla götürülüyorsa sorgulayın. Ancak ibadet etme özgürlüğüne karışmayın. Cumhuriyet, daha önce de başka bir okulla ilgili aynı iddiaları ortaya atmış, ancak yalanlanmıştı." dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious