ABD camiyi vurdu: 58 ölü

ABD camiyi vurdu: 58 ölü.16266
  • Giriş : 17.03.2017 / 09:32:00
  • Güncelleme : 17.03.2017 / 09:38:06

Suriye'deki kaos devam ediyor. Halep'te bir camiye hava saldırısı düzenlendi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Suriye'nin Halep kenti yakınlarındaki Etarib ilçesine bağlı Cina köyünde, ABD uçağı olduğu tahmin edilen bir savaş uçağı tarafından bir camiye hava saldırısı düzenlendi. Saldırıda 58 kişinin öldüğü belirlendi.

Cina köyündeki sivil savunma yetkililerinden Yahya Cevad, yaptığı açıklamada, “Rus uçağı olduğunu tahmin ettiğimiz bir savaş uçağı Halep'in Etarib ilçesi yakınlarındaki Cina köyünde namaz esansında bir camiyi bombaladı.” dedi.

Cevad, saldırı sonucu onlarca kişinin yaralandığını, enkaz altından çıkartılan ölü sayısının 24'ten 58'e yükseldiğini belirterek, “Sivil savunma ekipleri saldırıya maruz kalan caminin enkazı altında kalanlara ulaşmaya çalışıyor. Camide 200 ila 300 arasında kişi vardı.” diye konuştu.

Ölü sayısının artmasından endişe edildiğini kaydeden Cevad, "Sivil savunma ekipleri ile köy halkı enkaz altında olanlara kısıtlı imkanlarla ulaşmaya çalıyor. Savaş uçağının ibadet yerini vurması kabul edilir bir şey değil.” değerlendirmesinde bulundu.

CENTCOM SALDIRIYI KABUL ETTİ

CENTCOM, yaptığı yazılı açıklamada, Halep'in Cina köyü yakınlarında bir hava saldırısı gerçekleştirdiklerini kabul etti.

Konuyla ilgili ilk yazılı açıklamasında söz konusu saldırının İdlib'de gerçekleştirildiğini kaydeden CENTCOM, "El Kaide'ye ait bir toplanma yerinin vurulduğunu ve çok sayıda teröristin öldürüldüğünü" iddia etmişti.

İdlib'deki saldırı ile Cina köyündeki saldırının aynı saldırılar olup olmadığı şeklindeki sorusuna cevap veren bir CENTCOM yetkilisi, saldırının İdlib'de değil Halep'in Cina köyü yakınlarında gerçekleştirildiğini kabul etti.

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) ile CENTCOM söz konusu olayı incelediklerini ve detayları paylaşacaklarını kaydederken, saldırının söz konusu cami saldırısı olabileceğini inkar etmedi. 

TRT

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*