Can Dündar: Film, tartışılabilir olmalı

Can Dündar: Film, tartışılabilir olmalı.10367
  • Giriş : 29.10.2008 / 12:28:00

Mustafa Kemal Atatürk'ün hayatını anlatan 'Mustafa' adlı belgesel filmi hazırlayan Can Dündar, tartışılmayacak bir film yapmak istemediğini, söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Atatürk'ün hayatının içkisiyle, ailesiyle ve tüm yönleriyle bu belgeselde yer aldığını belirtti. Kültür Bakanı Ertuğrul Günay ise filmi çok beğendiğini ve önümüzdeki günlerde çok tartışılacağını söyledi.

Atatürk'ün hayatını anlatan 'Mustafa' adlı belgesel filmin Ankara Galası, Devlet Opera ve Balesi'nin Sıhhiye'deki salonunda yapıldı. Can Dündar'ın yazıp yönettiği filmin galasına siyaset, yargı ve sanat dünyasından tanınmış birçok isim katıldı.

Galada filmle ilgili soruları yanıtlayan Dündar, "Açıkçası tartışılmayacak bir film yapmak istemezdim" diyerek filmin tartışılmasını umduğunu, beklediğini ve istediğini vurguladı. Atatürk'ün bugün de sorgulanan birçok yönü olduğunu dile getiren Dündar, yapmak isteyip de yapamadıklarını, gelmek isteyip de gelemediği yerleri anlattıklarına dikkat çekti. Atatürk'ün insan yönünü ön plana çıkarmaya çalıştıklarını, bu nedenle her insanın hayatında olabilecek inişleri, çıkışları, hüzünleri ve sevinçleri göstermek istediğini ifade eden Dündar, Ankara Galasında gösterilen ilgiden çok memnun kaldığını bildirdi. Belgeselin tarihe bağlı kalarak verildiğini belirten Dündar, "Belgesel yaparken iyi örnek olmak da var, kötü örnek olmak da ama tarihe bağlı kaldık. O nedenle Atatürk'ün sigarası, içkisi, yazdığı mektuplar gibi ayrıntılarda tarihe sadık kalmaya çalıştık." dedi

Galadan sonra gazetecilerin sorularını yanıtlayan Kültür Bakanı Ertuğrul Günay, güzel bir yapım olduğunu söylediği Mustafa'nın ileriki günlerde çok tartışılacağını kaydetti. Filmin Atatürk'le ilgili birçok bilinmeyeni gün yüzüne çıkardığını belirten Günay, filmin Atatürk'ün insan olan yönünü sorgulayan bir yapıt olduğunu kaydetti.

Enerji Bakanı Hilmi Güler ise filmin geçmişle, geleceğe ışık tutacak bir fikir verildiğini söyledi. Hayatın gelecekte fakat geçmişe göre şekillendiğini anlatan Güler, ileride çok tartışılacak bir yapım olduğunu, doğru bilinen birçok yanlışı yansıttığına işaret etti. Güler, filmde gençlere örnek olacak birçok sahnenin yer aldığını da belirtti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*