Can Dündar'a en ciddi eleştiri

Can Dündar'a en ciddi eleştiri .11048
  • Giriş : 12.12.2008 / 23:20:00

Mustafa filmi ile ilgili tartışmalar sürüyor. Ünlü yönetmen Mustafa Altıoklar, Dündar'ı sinemacı gözüyle eleştirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Ünlü yönetmen Mustafa Altıoklar, Habertürk'teki Söz Sende programında Balçiçek Pamir'in sorularını yanıtladı.

Mustafa filmiyle ilgili eleştirileri, Can Dündar'ın dramatik kamera kullanımına dair bilgi birikiminin olmamasından kaynaklandığını söyleyen Altıoklar, "Sadece bu kadar da değil. Bu çok önemli bir etken. Açılış sahnesi bile gerilim filminin açılış sahnesi gibi. Sıradan filmler için bu önemli değil. Ama bir şey söylemek istediğiniz filmlerde bu önemlidir. Bu sinemotografik değerlerin kullanılmasıyla ilgili bir sıkıntı" diye konuştu.

Altıoklar, filmin içeriğiyle ilgili olarak, "Dökümanter çekiyorsanız sizin yorum yapma şansınız yoktur. Yorum yaparsanız da yorumun size ait olduğunu söylemeniz gerekiyor" dedi.

Filmin bir sahnesinde Atatürk'ün Doğu yolculuğunu Mustafa Kemal'in gözünden gösterildiğini ve karlı bir dağ eteği üzerinde cesetlerin olduğunu örnek gösteren Altıoklar, şöyle konuştu:

"Can Dündar, Mustafa Kemal'in günlüğünden kendi sesiyle anlatıyor: 'Doğuya giderken insan ölüleri gördüm. Muhacir ölüleri gördüm, diyor, bir kadın ölüsü gördüm, diyor...' Bunlar Mustafa Kemal'in günlüklerinde gerçekten var. Aradan bazı cümleleri Can çıkarmış. Kısaltmak için bazı cümleleri tabi ki çıkartabilirsiniz. Ama çıkartılmaması gereken cümleler vardı. Çünkü, 'Doğuya giderken' diyorsunuz, 'muhacir' diyorsunuz, 'ceset' diyorsunuz... Bunların hepsi Ermeni tehcirine dair yapılan göndermeler. Şimdi 1915'tir Ermeni meselesi. Sinemada ses ve görüntü, kitapta ise sadece kendi iç sesiniz vardır. Sinemada iki duyu organımız var. Ses, muhacir diyor, 1916 diyor, görüntüde ise yan yana cesetler. Mustafa Kemal'in gözünden Ermeni tehcirinde ölenleri gösteriyor gibi. 'Mustafa Kemal de şahit oldu' diyor, böyle gösterildiği zaman. "

"Tehcir sırasında çok sayıda Ermeni öldü. Keşke olmasaydı" diyen Altıoklar, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Siz bunu 'Mustafa Kemal şahit oldu' sinematografisiyle düşürürseniz, üstüne de Mustafa Kemal'in güncesini koyarsanız, üstelik o günceden '3 İslam kadınının kesik başını gördüm' cümlesini de çıkarırsanız...İçerikle ilgili tartışılması gereken bunlar. Yoksa Atatürk'ün içki içtiğini bilmeyen yok. "

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*