Can Dündar'a mektup cezaevinden değil

  • Giriş : 12.02.2007 / 00:00:00

Adalet Bakanı Cemil Çiçek, gazeteci Can Dündar'a gelen tehdit mektubunun cezaevinden gönderilmediğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Hükümet Sözcüsü ve Adalet Bakanı Cemil Çiçek, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın başkanlığında İstanbul'da yapılan toplantının ardından 301. maddeyle ilgili sivil toplum kuruluşlarından kendilerine resmi teklif gelmediğini bildirdi.

Çiçek, Bakanlar Kurulu toplantısının ardından yaptığı açıklama, toplantıda,Milli Savunma, İçişleri, Tarım ve Köyişleri, Sanayi ve Ticaret, Kültür ve Turizm,Çevre ve Orman bakanlıklarının 2006 yılı değerlendirmelerinin ve 2007 faaliyetlerinin ele alındığını belirtti.

Çiçek, ayrıca Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül'ün ABD'ye yaptığı ziyaret ile ilgili kapsamlı bilgi verdiğini söyledi.

Açıklamalarının ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Çiçek, bir soru üzerine, emniyet müdürleri ve valiler kararnamesinin gündemine gelmediğini bildirdi.

Çiçek, bir gazetecinin ''Gazeteci Can Dündar'ın Alaaddin Çakıcı tarafından tehdit edilmesiyle ilgili bakanlığınız bir çalışması var mı?'' sorusu üzerine, şunları kaydetti:

''Doğrudan doğruya cezaevi idaresiyle ilgili olduğu için ben de konuyla özel olarak ilgilendim. Başsavcılıkla da konuştum. Hükümlülerin yazılı olarak cezaevi dışına gönderdikleri metinler cezaevi idaresinden ve savcılıklarca incelenir ve(görüldü) damgası vurulduktan sonra dışarıya çıkar. Dolayısıyla olay yazılı bir metin tarzında ceaevinden çıkmış değildir. Ancak olay şöyle olduğu bizatihi hükümlünün kendisini tarafından ilgili savcıya yazılı ifade olarak verilmiştir; Avukatıyla yaptığı bir görüşme sırasında mektubu muhteviyatını sözlü olarak söylediğini avukatının da bunu not olarak aldığını söylemiştir. Dolayısıyla, cezaevinden yazılı bir metin çıkmamıştır. Ancak avukat müvekkil ilişkisi doğal olarak savunma hakkı çerçevesinde özel bir durum arz ettiğinden konunun dışarıya yansıması ve meydana gelişi böyledir. İlgili savcılıklar konuyla ilgili inceleme ve soruşturmayı başlatmışlardır.''

-301-

301. madde ile ilgili olarak sivil toplum örgütleri tarafından ortaya çıkarılan metinlerle ilgili bir soru üzerine ise Çiçek, ''Bazı sivil toplum örgütlerinin (301 aynen kalsın) talepleri var. Daha önce de 236 sivil toplum kuruluşunun metnin aynen kalması yönünde talebi olmuştu'' dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında İstanbul'da yapılan toplantı kapsamında bir değişiklik metninin kendisine gelmediğini bildiren Çiçek, ''Metin Başbakan'a da henüz verilmemiş. Basına intikal edilen şekliyle konuyu biliyoruz. Gerekçeleriyle beraber resmen bize iletilmesi söz konusu değil'' dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious