Can kaybının olması devletin hatası!

  • Giriş : 05.11.2006 / 00:00:00

Anavatan Partisi Genel Başkanı Erkan Mumcu, sel afetinden dolayı zarar gören Diyarbakır'ın Bismil ilçesini ziyaret ederek, can kaybının olmasının devletin hatası olduğunu iddia etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

İlçenin çok büyük olduğuna dikkat çeken Mumcu, Kaymakam Yüksel Topal'a seslenerek, "Bu ilçeyi örnek bir ilçe yapmak için Diyarbakır yerel yönetimlerini harekete geçirmeniz gerekecek. Onlara kendi tecrübelerinizi aktarmanız gerekecek. Onları biraz okşamanız gerekecek. Bu iş böyledir. Kentte ciddi bir belediyecilik sorunu var. Burdan siyasi bir mesaj vermek istemiyorum ama Bismil halkının da insan gibi yaşamaya hakkı var. Dolayısıyla insani şartlarda yaşayabilmesi için şartları oluşturan yükümlüler de gereğini yapsınlar." dedi.

Mumcu, özellikle bölgedeki bazı belediyelere bakınca mahalli idareler tarafından kaynakların verimli kullanılmadığı ve israf edildiği kaygısına kapıldığını vurguladı. Yerel yönetimlerle bir araya gelinerek belediyelere belediyeciliğin öğretilmesi gerektiğini anlatan Mumcu, şöyle konuştu: "Bu bölgelerde belediyelere belediyecilik nedir nasıl yapılır, nasıl yapıldığını kaymakamlarımızın öğretmesi gerekiyor. Kimse bunu kompleks konusu yapmasın. Bu tamamen bir iyi niyet, samimi insanlarımızın hak ettiği imkanları sunma amacını taşıyor." diye konuştu.

Bir vatandaşla görüştüğünü anlatan Mumcu, vatandaşın felakette bir yakınını kaybettiğini söyledi. Vatandaşın kendisine "Eğer yol yükseltilmiş olsaydı; bu can kaybı olmayacaktı." dediğini aktaran Mumcu, şöyle konuştu: "Can kaybının olması devletin hatasıdır. Planlama hatasıdır. Bu can kaybından devlet sorumludur. İdarenin kusursuz sorumluluğu ayrı bir şey. İdare burada kusurlu yönetim olmuştur."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious