Çanakkale alev alev yanıyor

Çanakkale alev alev yanıyor.20627
  • Giriş : 31.07.2008 / 08:40:00

Çanakkale'de dün anız nedeniyle başlayan orman yangını şehri cayır cayır yaktı. Evler yandı, lokantalar kül oldu. İşte ayrıntılar;

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Çanakkale cayır cayır yanıyor. Orman Genel Müdürü Osman Kahveci, Çanakkale'deki yangından 400-500 hektarlık alanın etkinlendiğini söyledi.

Çınarlı Köyü yakınlarında çıkan orman yangını poyrazın da etkisiyle kontrol altına alınamadı. 3ev ile 2 lokantanın kullanılamaz hale geldiği yangın büyük yerleşim birimlerini de tehdit ediyor.

Harman makinesinden çıkan kıvılcımların anızları tutuşturmasıyla çıktığı iddia edilen yangın, 10 kilometre uzaklıktaki İntepe Beldesi’ne ulaştı.

Yangın Dardanos ve Güzelyalı Tatil Köylerini etkisi altına aldı. Yangına yakın bölgedeki vatandaşlar evlerini gözyaşları içinde boşalttı.

Çanakkale Valisi Orhan Kırlı yangının rüzgarın etkisiyle geniş bir bölgeye yayıldığını belirterek, ‘Söndürme çalışmalarına 72 arazöz, 13 dozer, 5 uçak, 5 helikopter ve 400 orman işçisinin yanında, 2. Kolordu ve Boğaz Garnizon Komutanlığı’ndan askeri birlikler de katılıyor.

İntepe Beldesi’nde 3 ev ile Çanakkale-İzmir karayolu üzerinde 2 restoran yandı’ dedi. Yangının Güzelyalı Köyü’ndeki yerleşim birimlerine sıçramaması için yoğun çaba sarfediliyor.

Orman Genel Müdürü Osman Kahveci Çanakkale’ye giderek yetkililerden yangın ile ilgili bilgi aldı.

Yangının etkili olduğu bölgede Vali Orhan Kırlı ve Çanakkale Orman Bölge Müdürü Mustafa Demirel'den bilgi alan Kahveci, ''Yangın halen maalesef kontrol altına alınamadı. İlk belirlemelere göre, mevcut yangın anızdan çıktı. Toplam 400 ile 500 hektarlık bir ormanlık alan bu yangından etkilenmiş vaziyette. Maalesef rüzgarın da şiddetiyle yangın büyümüş durumda'' dedi.

Çanakkale Valisi Orhan Kırlı da yangının halen kontrol altına alınamadığını belirterek, ''Ekiplerimiz bölgede çalışmalarını sürdürüyor. İlk hedefimiz yangının büyük olarak hızını arttırdığı bölgeleri kontrol altına almak. Yangını söndürme çalışmalarımızı tüm hız ve gayretle sürdürüyoruz'' diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*