Çanakkale Boğazı'na yüzer şehitlik projesi

  • Giriş : 25.01.2008 / 12:20:00

Türkiye Sualtı Sporları Federasyonu (TSSF) Çanakkale İl Temsilcisi Rıza Albayrak, 1914 yılında Çanakkale Boğazı'nda batırılan ve 35 denizcinin şehit olduğu Mesudiye Zırhlısı anısına, batırıldığı bölgede deniz üzerine bir şehitlik yapılması konusundaki pro

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Albayrak, Çanakkale Savaşları'nda önemli görevler alarak, tarihe mal olan ve 13 Aralık 1914 tarihinde İngiliz denizaltısı B-11 tarafından atılan torpidoyla Çanakkale Boğazı'ndaki Sarısığlar mevkisinde batırılan Mesudiye Zırhlısı'nın 598
kişilik mürettebatından, 10 subay ve 25 erin şehit olduğunu, 12 askerin ise 8 gün sonra kurtarıldığını anımsattı.

Kendisinin hazırladığı projede Mesudiye Zırhlısı Şehitliğinin, Çanakkale Boğazı'ndan geçiş yapan transit gemilerin geçişlerini etkilemeyecek bölgede bir platform üzerine kurulmasının öngörüldüğünü anlatan Albayrak, "Bu proje, şehitlerimizin yad edilmesini ve gönüllerde yaşamasını sağlayacak" dedi.

Albayrak, projesini İl Genel Meclisine sunacağını ifade ederek, şöyle konuştu:

"Projeyle ilgili her kesimin görüşlerine açığız. Projenin tamamlanmasının ardından, söz konusu bölgeye teknelerle ziyaretler yapılabilecek. İsteyen kişiler dalarak, 20 metre derinlikte bulunan batığı görebilecek."

Kent ekonomisi için de önem taşıyan projenin ilgili kurum ve kuruluş temsilcileriyle yapılacak görüşmelerin ardından daha da geliştirilebileceğine işaret eden Albayrak, bu konuda ilk adımı attığını kaydetti.

Mesudiye Zırhlısı

1887 Osmanlı-Rus, 1897 Osmanlı-Yunan, 1912 Balkan savaşlarında başarıyla görev yapan, Çanakkale Deniz Savaşları'nda da Çanakkale Boğazı'na girmek isteyen yabancı gemilere karşı sabit batarya olarak kullanılan Mesudiye Zırhlısı, 13 Aralık 1914'de, İngiliz B-11 Denizaltısı'ndan atılan torpidoyla batırılmıştı.

Sarısığlar mevkisinde denizin 20 metre derinliğinde bulunan Mesudiye Zırhlısı battığında, 598 kişilik mürettebatından 10 subay ve 25 er şehit olmuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious