Çanakkale Boğazı'nda can pazarı

  • Giriş : 14.11.2007 / 13:00:00

Çanakkale Boğazı'nda makine arızası yapan 12 metrelik yatta can pazarı yaşandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Kontrolden çıkarak seferasyon hattı içine sürüklenen yattaki iki kişi Kıyı Emniyeti Müdürlüğü görevlileri tarafından kurtarıldı. Yat Çanakkale Yat Limanı'na bağlandı.


Antalya’ya gitmek üzere kaptanı Cihan Alpaslan ve sahiplerinden İsmail Kemal Çallı'yla birlikte İstanbul'dan yola çıkan NAZ- B isimli Türk Bayraklı motor yat, Çanakkale Boğazı'nın en tehlikeli manevra noktalarından biri olan Nara Burnu önlerinde makine arızası yaptı. Bugün saat 01.35 sıralarında meydana gelen arızayı telsizle Çanakkale Gemi Trafik Hizmetleri Merkezi Müdürlüğü'nün (VTS) Sektör Nara İstasyonu'na bildiren yat kaptanı 37 yaşındaki Cihan Alpaslan sürüklendiklerini söyledi. İstasyondan da olası bir kazayı önlemek için transit geçiş yapan tüm gemilere telsizle, sürüklenen bir yat olduğu bilgisi verildi ve kaptanlardan dikkatli seyretmeleri istendi.

Çanakkale Kıyı Emniyeti Müdürlüğü'ne bağlı Kurtarma- 10 isimli bot, arızalı yatı yedeklemek üzere konuşlandığı Akbaş İskelesi'nden yola çıktı. Saat 02.15’te arızalı yata yanaşan Kurtarma- 10 botu içinde bulunan kaptan Alpaslan ve yatın sahiplerinden 52 yaşındaki İsmail Kemal Çallı'yı kurtardı. Ardından da yat çekilerek getirildiği, Çanakkale Yat Limanı'na bağlandı.
Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious