Çanakkale Boğazı'na köprü yapılmalı!

Çanakkale Boğazı'na köprü yapılmalı!.8510
  • Giriş : 04.02.2007 / 00:00:00

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Çanakkale’ye boğaz köprüsü yapılması taraftarı olduğunu ve bu konunun ulusal ölçekte değerlendirilmesi gerektiğini açıkladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Kadir Topbaş’ı İstanbul’dan getiren helikopter 18 Mart Stadına indi. Topbaş’ı AKP Çanakkale milletvekilleri Mehmet Daniş ve İbrahim Köşdere ile AKP İl Başkanı Haluk Cihat Temiz karşıladı. Topbaş, kentteki ilk ziyaretini Troy filminde kullanıldıktan sonra Çanakkale’ye getirilerek kordon boyunda sergilenen Truva Atı’na yaptı. Ardından da Necip Paşa Camii’nde öğle namazını kıldı. Cami çıkışında gazetecilerin Çanakkale Boğaz Köprüsü’ne ilişkin sorularını yanıtlayan Topbaş şunları söyledi:

“Çanakkale Boğaz Köprüsü’nü ulusal ölçekte değerlendirmek lazım. Yapılıp yapılmayacağı ilgili bakanlığın ve hükümetin vereceği bir karardır. Biz özellikle Marmara Denizi’ne sahili olan illeri karayolları taşımacılığındaki yoğun baskıdan kurtarmak adına denizi daha aktif olarak kullanmayı hedefliyoruz. İstanbul’dan Bandırma’ya RoRo seferleri başladı. Tabii ki Çanakkale’nin bir köprüye ihtiyacı olduğu hep söylenmekte. Olumsuz hava koşullarında, kış şartlarında deniz ulaşımı yeterli olmuyor ve iki bölge arasındaki bağlantı kesiliyor. O açıdan gerekliliği söylenmekte. Ben bir mimar, bir fert olarak bu köprünün yapılması kanaatindeyim. Ama sonuçta bunun kararını hükümet verir. Çanakkale’ye yapılacak boğaz köprüsü sadece Çanakkale’nin bir ihtiyacı olarak değil, ulusal boyutta değerlendirilmeli. Çanakkale Boğazı Avrupa ve Asya’yı birbirine bağlayan önemli bir geçiş noktasıdır. Çanakkale’ye köprünün yararlı olup olmadığının değerlendirilmesi yatırımı yapacak olan ilgili bakanlığa bağlıdır. Ama biz özellikle karayolu taşımacılığının deniz yolu ve raylı sisteme dönüştürülmesini arzulamaktayız.”

Topbaş, “Çanakkale İstanbul’un alternatifi olmalı mı?” şeklindeki bir soruya da “İstanbul, üzerindeki lojistik yük itibariyle ciddi bir baskı altında. Şu anda İstanbul’un günlük ağır tonajlı araç hareketi kentiçi ulaşımda 212 bin adettir. Bu ağır vasıtaların büyük bölümünü uluslar ve kentler arası nitelikli taşımacılık yapanlar oluşturmakta. Bunun 75 bini kamyon ve TIR nitelikli.Dolayısıyla İstanbul ciddi etki altında. İstanbul’u baskıdan kurtarmak adına bu yükü farklı noktalara taşımak tabi ki önemli” diye cevap verdi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş daha sonra Kolin Otel’de yapılan AKP’nin 20’nci İl Danışma Meclisi Toplantısı’na katıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious