Çanakkale canlanıyor

Çanakkale canlanıyor.14411
  • Giriş : 26.03.2008 / 19:10:00
  • Güncelleme : 26.03.2008 / 20:44:25

Dünyanın ilk tam interaktif müzesi Çanakkale'de açılacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Gelibolu Yarımadası'ndaki Şehitler Abidesi'nin altındaki alana, Çanakkale Savaşları'nı anlatan ''Çanakkale Şehitleri Belgeliği'' adıyla dünyanın ilk tam interaktif müzesinin kurulması için çalışma başlatıldı.

İnşaatı 1960 yılında tamamlanan, 18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi ile 24 Nisan Çanakkale Kara Savaşları nedeniyle ulusal ve uluslararası törenlerin düzenlendiği, yerli ve yabancı turistlerin en fazla ilgi gösterdiği alanların başında gelen Şehitler Abidesi'nin altındaki yaklaşık 2 dönümlük alan, ziyaretçilerine her yönüyle Çanakkale Savaşları'nı adeta yeniden yaşatacak müzeye ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürü Orhan Düzgün, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Çanakkale Savaşı'nı ve savaştan kalan tüm eserleri gelecek kuşaklara taşırken, tüm dünyadaki müzecilik anlayışını değiştirecek bir ilkle, sadece sergileyen değil ziyaretçileri ilk andan itibaren tüm duyularıyla içine alan bir müze oluşturulacağını söyledi.

Düzgün, modern dünyanın tüm teknolojik imkanları kullanılarak tasarlanan projede, giriş kapısından çıkış kapısına kadar olan alanda, görsel efektler, interaktif kurgular ve ses efektleriyle Çanakkale Destanı'nın bir kez daha canlanmasının amaçlandığını belirtti.

-''ÇANAKKALE SAVAŞLARI YENİDEN YAŞATILACAK''-

Hedeflerinin ziyaretçilerin Çanakkale Savaşları'nı adeta yaşamışcasına hissetmelerini ve Çanakkale ruhunu tüm duyularıyla tanımalarını sağlamak olduğunu anlatan Düzgün, ''Müze, geçmişin dokusuna uygun hazırlanmış dekoru, ileri bilgisayar teknolojisi ve 3 boyutlu görüntü teknolojisinin mükemmel uyumuyla harmanlanacak'' dedi.

Düzgün, müzeye girildiğinde ziyaretçilerin, ilk olarak Çanakkale tabyalarındaki atmosfere benzeyen mimari yapıyla karşılaşacaklarını anlatarak, her ziyaretçiye bluetooth (Kablo bağlantısını ortadan kaldıran kısa mesafe radyo frekansı) özellikli kulaklık ve çipi bulunan manyetik kart verileceğini, bu kartların dillere göre ayrılacağını söyledi.

Girişte, Çanakkale'de savaşan askerlerin, kısa süre önce silahlarını ve eşyalarını bırakarak içeri girmişler gibi bir atmosfer yaratılacağına dikkati çeken Düzgün, müze hakkında şu bilgileri verdi:

''Uzun bir koridordan geçtikten sonra 'Savaşın Şahitleri Salonu'na girilecek. Ziyaretçilere, girişte verilen bluetooth özellikli kulaklıklarla önüne geldikleri her eser (mektuplar, mermiler, silahlar, kıyafetler) 'yaşadıklarını' anlatacak. Örneğin müzeyi gezen bir Alman, savaştan kalma top mermisinin önüne geldiğinde, alıcılar kimliğini algılayacak ve top mermisi konuğa, kendi dilinde hitap ederek, kendini tanıtacak. Böylece geçmişimizden kalan bu hatıralar canlanacak ve yeni bir anlamla kendilerini yeniden yaşatma imkanı bulacak.''

Düzgün, müzenin interaktif 3 boyutlu hareket kontrollü sinema salonunda, savaş alanının üzerinde uçuş deneyimi yaşatılacağına işaret ederek, bu sayede ziyaretçilere böylece savaş ortamının bütün cepheleri ve oralarda yaşananları havadan görme imkanı sağlanacağını bildirdi.

Müzenin giriş yolu üzerine kurulacak siperlerin dönemin ruhunu yansıtacağını ve ziyaretçileri büyülü dünyanın içine alacağını dile getiren Düzgün, şunları kaydetti:

''Model askerlerin, figüranların o dönemde kullanılmış olan silah ve diğer malzemelerinin bire bir modellerinin sunumu, ses ve görsel efektlerle desteklenerek, konukların sanki savaşın en ateşli saatlerinde gerçek bir siperde ilerliyormuş hissini yaşamaları sağlanacak. Böylece kükürt, yanık kokusu, duman ve silah sesleriyle o dünyanın içine girecek ve gerçek bir savaşın içinden geçecekler.''

-''NUSRAT MAYIN GEMİSİ'NİN KAHRAMANLIK HİKAYESİNİ GÖRECEKLER''-

Düzgün, siperlerden geçen ziyaretçilerin Çanakkale'nin en destansı anlarının yaşandığı deniz savaşlarının içine de gireceklerini, koridorun sağ ve sol yanlarına göz hizasına yapılacak havuzlardan Çanakkale kıyılarının nasıl bombalandığı, Türk ordusunun verdiği karşılıkları ve Nusrat Mayın Gemisi'nin kahramanlık hikayesini adeta denizin içindeymiş gibi göreceklerini ifade etti.

Çanakkale Şehitler Abidesi'nin tam altına gelen orta bölümde ise yarımadayı gösteren coğrafi kabartmayla savaş alanının görüleceğini ve savaşın evrelerinin kulaklıklarla ziyaretçilere anlatılacağına değinen Düzgün, ''Bu bölümde maketlerle, cephe gerisinde bulunan hastane çadırı, cephanelikler ve lojistik tesisler tanıtılacak'' diye konuştu.

Düzgün, müzede 3 boyutlu stereo görüntü teknolojisi, hareket kontrollü sinema, siber rehber bilgisayarı, canlı hikayeler galerisi, yüz ifadesiyle tepki ölçme, bilgisayar kontrollü ışıklandırma, interaktif bilgilendirme, otomatik fiziksel deneyim, bilgisayar kontrollü nem kontrol ve dolby digital ses sisteminin kullanılacağını belirterek, ''Dünyada bir ilk olan tam interaktif müzemiz, dünyaya ve modern Türk müzeciliğine de örnek teşkil edecek. Müze, bir yıllık çalışmayla yerli ve yabancı konukların hizmetine sunulacak'' dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious