Çanakkale Deniz Zaferi'nin 94. yılı

Çanakkale Deniz Zaferi'nin 94. yılı.14411
  • Giriş : 12.03.2009 / 11:20:00
  • Güncelleme : 12.03.2009 / 11:26:40

Çanakkale Valisi Abdülkadir Atalık, ''İmkansızlıklara rağmen 1. Dünya Savaşı'nda denizcilerimizin gösterdiği kahramanlıkların en canlı örneği, Çanakkale Deniz Savaşları'dır'' dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik


Çanakkale Deniz Zaferi'nin 94. yıl dönümü kutlamaları ve ''Zafer Haftası'' etkinlikleri, Çanakkale Boğaz ve Garnizon Komutanlığına bağlı Çimenlik Kalesi'nde düzenlenen törenle başladı.

Vali Atalık, törende yaptığı konuşmada, Türk amirali Çaka Bey'in 11. yüzyılda İzmir'de ilk Türk donanmasını kurduğunu, denizlerde hakimiyete giden yolda öncü rol oynayan büyük Türk denizcilerinin ise bu topraklarda yetiştiğini bildirdi.

İlk Kaptan-ı Deryalık makamının Gelibolu'da, Çanakkale topraklarında konuşlandırıldığını ve tersanenin de kurulup denizlerde hakimiyete giden yolun açıldığını belirten Atalık, şöyle konuştu:

''Saruca Paşa gibi nice amirallerin gayretleriyle donanmamız güçlenmiş ve nihayet Akdeniz bir Türk gölü haline dönüşmüştür. Tarihimize göz gezdirdiğimiz zaman, denizlerde güçlü olduğumuz dönemlerde yükselme, zayıf olduğumuz devrelerde ise gerileme yaşadığımız görülecektir.''

Türklerin, İngiltere, Fransa kadar güçlü filoları olsa Çanakkale Savaşı'nı muhtemelen çok daha az şehit verip kazanabileceğini ifade eden Vali Atalık, şöyle devam etti:

''İmkansızlıklara rağmen 1. Dünya Savaşı'nda denizcilerimizin gösterdiği kahramanlıkların en canlı örneği, Çanakkale Deniz Savaşları'dır. Türk milleti Çanakkale'de kanıyla, canıyla, şerefiyle, onuruyla bir destan yazmıştır. Milletimiz, özgürlüğü ve bağımsızlığı için her türlü engeli aşacağını, vatanın her karış toprağını canı pahasına savunacağını, bu savaşta bir kez daha ispatlamıştır.''

Atatürk'ün ''Türk milleti asırlardan beri hür ve bağımsız yaşamış ve istiklali yaşamak için şart saymış bir kavmin kahraman evlatlarıdır. Bu millet istiklalsiz yaşamamıştır, yaşayamaz ve yaşamayacaktır'' dediğini anımsatan Vali Atalık, Çanakkale Savaşları'nın bu sözlerin belgesi olduğunu, bu belgenin kolay elde edilmediğini kaydetti.

Törene, Çanakkale Boğaz ve Garnizon Komutanı Tümamiral Serdar Dülger, Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, askeri erkan, öğrenciler ve daire amirleri katıldı.

Törende daha sonra, Deniz Müzesi'nde açılan ''Cevad Paşa'' konulu resim sergisi gezildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*