Çanakkale sahilinde zehirli denizanası

Çanakkale sahilinde zehirli denizanası.10781
  • Giriş : 28.04.2009 / 16:35:00

Çanakkale sahilinde görülen deniz anaları, ÇOMÜ Su Ürünleri Fakültesinden bir ekip tarafından denizden çıkarılarak incelendi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Alınan bilgiye göre, balıkçı barınağı önünde büyük deniz analarının görüldüğü bilgisi üzerine, fakültenin Temel Bilimler Bölüm Başkanı Prof. Dr. Mustafa Alparslan başkanlığındaki bir ekip Kordonboyu'na gitti.

Deniz analarını kepçeyle alan ekip, üniversitede inceledikten sonra yeniden doğal ortamına saldı.

Prof. Dr. Alparslan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, en son 2 Nisan 2007'de ''Chrysaora Mediterranea'' cinsi deniz analarının Çanakkale sahillerini istila ettiğini belirterek, buranın geçiş yolu olması dolayısıyla böyle durumlara alışık olunması gerektiğini söyledi.

Bu türlerin, İdo Pasifik türler olduğunu ifade eden Prof. Dr. Alparslan, tüm Akdeniz ülkelerinde, ayrıca Amerika'nın tüm sahil kıyılarında görülebildiğini bildirdi.

Bu tür deniz analarının bulunduğu bölgelerde dikkat edilmesi gereken en önemli hususun, temastan kaçınılması olduğunu ifade eden Prof. Dr. Alparslan, özellikle el, yüz ve üreme organlarının bulunduğu bölgelere değmesinin engellenmesi gerektiğini kaydetti.

Bu canlıların yoğun zehir hacmine sahip olduğunu hatırlatan Prof. Dr. Alparslan, bu türdeki canlıların vücuda teması halinde tuzlu su ve amonyak ile bölgenin en kısa sürede temizlenmesi gerektiğini söyledi.

Bazılarının boyunun 42 metreye kadar ulaştığını ve buradakilerin, daha küçük boyutlardaki planktonik canlı grubundaki deniz anaları olduğunu bildiren Prof. Dr. Alparslan, şu bilgileri verdi:

''Bu canlıların kişilerin vücudunda oluşturabileceği yaralar,kesinlikle tatlı su ile temizlenmemeli. Tatlı su ile temizlik yapılması halinde canlıda bulunan krido blast denilen zehir torbalarının patlaması sonucu daha fazla zehrin vücuda daha hızlı yayılmasına neden olabilir. Bu nedenle tuzlu su, yani deniz suyu ile ilk müdahale yapılarak en yakın sağlık birimine başvurulması gerekir.''

Prof. Dr. Alparslan, ayrıca yakın zamanda Çanakkale sahillerinde ''Rhizostoma Pulma'' cinsi mavi deniz analarının da görülmesinin beklendiğini, bunlara karşı da dikkatli olunması gerektiğini söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*