Çanakkale Savaşı'nın nerede yapıldığını bilmiyorlar!

Çanakkale Savaşı'nın nerede yapıldığını bilmiyorlar!.12426
  • Giriş : 29.03.2008 / 03:26:00
  • Güncelleme : 29.03.2008 / 00:08:55

Öğrenciler Çanakkale Savaşı'nın Erzurum'da yapıldığını sanıyorlar!

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Adana Valisi İlhan Atış, daha önce denetim için gittiği bir lisede öğrencilere Çanakkale Savaşları'nın nerede olduğunu sorduğunda, "Kars ile Erzurum arasında bir yerde" yanıtını alınca şoke olduğunu söyledi. Atış, öğrencilerin ayrıca Adana'nın ilçelerini, Türkiye'nin komşularını da sayamadıklarını da belirterek, öğrencilere her gün 10 dakika çevreyi ve ili tanıtıcı bilgiler anlatılması için kaymakamlara talimat verdiğini kaydetti.

Tarım İl Müdürlüğü'nde düzenlenen İl Çevre ve Orman Müdürlüğü ile Adana Orman Bölge Müdürlüğü'nün yürüttüğü çalışmalara yönelik `Yaptıklarımız Yapacaklarımız' konulu toplantıda konuşan Vali Atış, çevrenin korunmasında eğitimin önemini vurgularken sözü bir lise ziyaretine getirdi. Atış, adını gizli tuttuğu lisede öğrencilere yönelttiği sorulara karşılık aldığı cevaplar karşısında hayretler içinde kaldığını belirterek, şaşkınlığını uzun süre üzerinden atamadığı öyledi. Vali Atış, yaşadığı bu olayı anlatırken şöyle dei:

"Lise 1 öğrencisine Adana'nın ilçelerini sordum. Sadece `Seyhan, Yüreğir, Pozantı' dedi. Herhalde Pozantılıydı. Lise 2 öğrencisine aynı soruyu sordum. `Hatay, İskenderun, Tarsus' diye saydı. Lise 1 öğrencilerine `Çanakkale Savaşları'nı kim anlatacak' diye sordum. Anlatan çıkmadı. Aynı soruyu lise 3'deki bir öğrenciye sordum, bilemedi. `O zaman Çanakkale Savaşları nerede oldu? Çanakkale Savaşları Kars ile Erzurum arasındaki bir yerde mi oldu, yoksa Kars ile Sarıkamış arasındaki bir yerde mi oldu?' diye şaşırtıcı bir soru sordum. Tartıştılar, karar verdiler; `Kars ile Erzurum arasındaki bir yerde' dediler. Lise 3'lere Türkiye'nin komşularını sordum, `Yunanistan ve İran' dediler. O kadar. Başka yok. Bu korkunç bir şey. Okul müdürü bana `Çocukları heyecanlandırdınız' dedi. Bağışlayın ama bunun heyecandan olduğunu düşünmüyorum. Bundan böyle kaymakamlarımız okulları sık sık ziyaret edecek. Gerekirse İl Milli Eğitim Müdürü ile görüşülecek. Her gün 10 dakika çevremiz, ilimiz tanıtılacak. Çünkü öğrencilerimiz ilimizi bile tanımıyor, bilmiyor."

Aynı okul ziyaretinde öğrencilere Çukurova Üniversitesi'ni (ÇÜ) gezip gezmediklerini de sorduğunu, yalnızca 4- 5 öğrencinin `gezdik' cevabı verdiğini vurgulayan Atış, üniversite sınavlarına hazırlanan lise son sınıf öğrencilerinin ÇÜ'yü gezip tanıması ve ona göre tercih yapmaları için ÇÜ Rektörlüğü ve Milli Eğitim İl Müdürlüğü'nün gezi organizasyonları düzenlemesini de istedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious