Çanakkale Savaşı'nın sayfaları tamamlanıyor

Çanakkale Savaşı'nın sayfaları tamamlanıyor.11647
  • Giriş : 24.12.2007 / 19:00:00
  • Güncelleme : 23.09.2016 / 18:26:18

Çanakkale'deki tarihi tabyalar, bataryalar ve şehitlikler restore ediliyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Gelibolu Yarımadası'ndaki şehitlik, anıt ve tabyaların ardından, Anadolu yakasındaki tarihi tabyalar, bataryalar ve şehitliklerin restore edilmesi için çalışma başlatıldı.

Şu Boğaz harbi nedir? Var mı ki dünyada eşi? En kesif orduların yükleniyor dördü beşi, Tepeden yol bularak geçmek için Marmara'ya- Kaç donanmayla sarılmış ufacık bir karaya.

O, ufacık kara, kahraman Mehmetçiğin destanlaştığı savaşlar sonrası geçilmezliğini bütün dünyaya gösterdi.

Çanakkale'nin geçilmemesi karşılığında yüzbinlerce vatan evladı şehadet şerbeti içmeye adeta koşarak gitti. Ve o kahramanların evlatları ecdadını unutmadı.

Gelibolu yarımadası şimdi isimsiz kahramanlara yakışır bir hale geldi. Ve her yıl yüz binlerce insan o kahramanların mekanını ziyaret ederek şükranlarını sunuyor.

Çanakkale Zaferi, Boğaz'ın her iki yakasında gösterilen insan üstü bir gayretin eseri. Ancak,
Gelibolu'ya göre Anadolu yakasındaki şehitlik, anıt ve tabyalar biraz sahipsiz ve ilgisiz kaldı.

Gelibolu'dan sonra şimdi Anadolu yakasındaki tarihi tabyalar, bataryalar ve şehitliklerin restore edilmesi için de çalışma başlatıldı.

Çalışmalar kapsamında, Orhaniye ve Hamidiye tabyaları ile Hasan-Mevsuf, Çakaltepe, Topçamlar ve Tektop bataryaları yeniden düzenlenip, ziyarete açılacak.

Çanakkale'nin Anadolu yakasında kalan tabya ve bataryaların bir çoğu 1889 ve 1892 yılları arasında boğazın güvenliğinin sağlanması amacıyla 2. Abdülhamit tarafından yaptırıldı.

Çalışmalar bittiğinde Çanakkale Savaşları sırasında Anadolu Yakasındaki hatların önemi bir kez daha ortaya çıkacak ve Çanakkale adeta bir açık hava savaş müzesi haline gelecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious