Çanakkale Savaşları'nı anlatan maket kuruluyor

Çanakkale Savaşları'nı anlatan maket kuruluyor  .17579
  • Giriş : 09.03.2008 / 11:14:00

Çanakkale'nin Eceabat ilçesine, Opet tarafından yaptırılan ''Tarihe Saygı Parkı'' içinde yer alacak ve Gelibolu Yarımadası'na gelen ziyaretçilere, bölgeyi bir bütün olarak görme ve inceleme olanağı sağlayacak 1/1000 ölçekli Gelibolu Yarımadası maketinin m

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Alınan bilgiye göre, maket tasarımcısı Turan Mutluay'ın hazırladığı, içinde Türk şehitlikleri, yabancılara ait mezarlıklar, abideler, anıtlar, heykeller, yerleşim bölgeleri (köyler ve Eceabat ilçesi), yollar ve bölgenin doğal dokusuna uygun özelliklerin yer aldığı maket, ''Tarihe Saygı Parkı'' içindeki yerine kuruluyor.

Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı Kanunu çerçevesinde, milli parkın korunması, geliştirilmesi, yönetimi, tanıtılması ile ilgili planlama esaslarını, bu planla öngörülen koruma ve gelişim bölgeleri için hazırlanacak uygulama planlarının yapım esaslarını belirleyen Uzun Devreli Gelişme Planı'nda yer alan topografik veriler ile Genelkurmay Başkanlığı Askeri Tarih ve Stratejik Etüt (ATASE) Başkanlığından elde edilen resmi belgeler doğrultusunda hazırlanan maketin montaj çalışmalarında, 25 kişi görev alıyor.

Poliüretan, siba, vinil, vinil ester, epoksi gibi malzemeler kullanılarak, maketin topografik ve aksesuar üretimleri yapılıyor.

-GELİBOLU YARIMADASI MAKETİ-

İki bölümden oluşan maketin birinci bölümü, Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı sınırlarını kapsıyor. Bu bölüm, yatayda 1/1000, dikeyde 1/600 ölçeğinde ve 30 X 15 metre ebatlardan oluşuyor. Maketin ikinci bölümü ise Anadolu yakasını kapsıyor, yatayda 1/1000, dikeyde 1/600 ölçeğinde, 24x14 metre ebatlardan oluşuyor.

Bölgeye gelen ziyaretçiler için bir tür rehberlik görevi görecek olan maket, Çanakkale Savaşları ile ilgili bilgilerin yerinde ve uygulamalı olarak görülmesini sağlayacak.

Hangi şehitliğe ya da anıta hangi yoldan gidileceğinin rahatlıkla görebileceği, savaşların yaşandığı alanların birbiri ile bağlantısının incelenebileceği maketin çevresinde, 4 dilde yayın yapan kiosklar (dokunmatik ekran) yer alacak. Ziyaretçiler, maketi incelediklerinde, Çanakkale Savaşları'nın önemli çarpışmaları hakkında bilgilerini tazeleme fırsatı bulacaklar.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious