Çanakkale Şehitleri törenlerle anılıyor

  • Giriş : 18.03.2007 / 00:00:00

18 Mart Şehitleri Anma Günü dolayısıyla Anıtkabir'de tören düzenlendi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Anıtkabir'de saat 10.00'da başlayan törene, Ankara Valisi Kemal Önal, 4. Kolordu Komutanı ve Ankara Garnizon Komutanı Korgeneral Saldıray Berk, Genelkurmay Genel Sekreteri Tümgeneral Salih Zeki Çolak, Ankara Garnizonu'nda görevli Türk Silahlı Kuvvetleri personeli ve aileleri, askeri okul öğrencileri, şehit yakınları ve gaziler ile protokolde yer alanlar katıldı.

Vali Önal başkanlığındaki heyetin, Atatürk'ün mozolesine, kırmızı ve beyaz karanfillerden oluşan çelenk bırakmalarının ardından, saygı duruşunda bulunuldu.

Vali Önal ve beraberindeki heyet, daha sonra Misak-ı Milli Kulesi'ne geçti. Anıtkabir Özel Defteri'ni imzalayan Vali Önal, deftere şunları yazdı:

''Yüce Atatürk,

Bugün 18 Mart Şehitler Günü.

Mazisi insanlık tarihi ile başlayan milletimizin, üzerinde yaşadığı toprakları vatan yapma, milli varlığımızı sürdürme, bağımsızlık, insanlık ve barış ideali uğruna canlarını feda eden aziz şehitlerimizi anma gününde huzurundayız.

Her 18 Martta olduğu gibi, milletimiz için sembol olmuş Çanakkale Zaferimizin yıl dönümü olan bu günde, ilk şehidimizden günümüze kadar, milletimizin idealleri uğruna en kutsal varlıklarını, canlarını feda eden şehitlerimiz, şükran ve minnetle anılarak, gelecek nesillere de vatan edinmenin ve vatanı korumanın ne denli muazzam bir destan olduğu da anlatılmış olacaktır.

Bugün hür ve bağımsız olarak yaşadığımız bu topraklara çok kolay sahip olmadığımızın bilincinde olarak, emanetinizi geleceğe ve daima yükseklere taşıyacağız.

Ruhun şad olsun.''

Vali Önal, defteri imzalamasının ardından, Misak-ı Milli Kulesi'nde bulunan bir grup gazi ile tek tek tokalaştı.

Çanakkale şehitleri Edirnekapı'da anıldı

18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü'nün 92. yıldönümü nedeniyle Edirnekapı Şehitliği'nde anma programı gerçekleştirildi. Törene İstanbul Valisi Muammer Güler, 1.Ordu Komutanı Org.Fethi Tuncel, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Cumhuriyet Başsavcısı Aykut Engin Cengiz, İstanbul Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah ve çok sayıda yetkili katıldı.

Çanakkale Zaferi'nin 92. yıl dönümü tüm yurtta çeşitli etkinliklerle kutlanıyor. Çanakkale savaşlarında yaralanıp getirildikleri İstanbul'da şehit olan askerlerin defnedildikleri Edirnekapı Şehitliği de ziyaretçilerin akınına uğruyor. İstanbul'daki resmi tören Edirnekapı Şehitilği'nde gerçekleştirildi. Törene katılanlar şehitler için saygı duruşunda bulundu. Ardından Vali Güler anıt defterini imzaladıktan sonra kısa bir konuşma yaptı. Vali Güler, Fethi Tuncel, Kadir Topbaş ile diğer yetkililer şehitliği gezdi, mezarlara karanfil bıraktı, ziyarette bulunan şehit aileleri ile sohbet etti.

Vatandaşlar da şehitlerinin ruhu için dualar etti. Ellerinde Türk bayrağı bulunan çocuklar da şehitlikte büyüklerinin yanında yer aldı.

Bu arada Büyük Hukukçular Birliği Başkanı Kemal Kerinçsiz ve emekli asker Muzaffer Tekin'in de şehitlikte oldukları gözlendi.

Çanakkale kutlamaları çelenk konulmasıyla başladı

18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi'nin 92. yıl kutlamaları Cumhuriyet Anıtı'na çelenk konulmasıyla başladı. Anıttaki törene Yeni Zelanda'dan gelen Anzaklar damgasını vurdu

Cumhuriyet Anıtı'ndaki törene Hükümeti temsilen Devlet Bakanı Beşir Atalay, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Yener Karahanoğlu, Çanakkale Valisi Orhan Kırlı, Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, CHP Grup Başkan Vekili Kemal Anadol, Çanakkale ve komşu illerden gelen milletvekilleri katıldı. Çelenklerin anıta konmasından sonra saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.

Törende gazi dernekleri ve vatandaşlar yeraldı. Yeni Zelanda Kraliyet Ailesi Muharip Gaziler Derneği'nde yönetici ve tarihçi olarak çalışan Steven Clarke ile babası Çanakkale'de savaşan Albert Raymond White, Yeni Zelandalıları temsil etti. Çanakkale Valiliği'nin özel izniyle ilk kez törenlere katılan Yeni Zelandalılar, "Yeni Zelandalı Dostlardan" sözlerinin yeraldığı çelengi koyup saygı duruşunda bulundu.

Çanakkale'de olmaktan mutluluk duyduğunu belirten Clarke, 9 ay süren savaşın ardından Türkiye ile Yeni Zelanda arasında kalıcı dostluklar kurulduğunu söyledi. Clarke, babasının ve 2 amcasının Gelibolu'daki savaşlarda makineli tüfekli birliklerde savaştığını kaydetti.

Babasının savaşta yeraldığını hatırlatan White, zafer kutlamalarından etkilendiğini ifade etti. 25 Nisan'da Yeni Zelanda'da benzer törenler yaptıklarını anlatan White, her iki ülkedeki törenlerde genç insanların yeralmasının dikkatini çektiğini anlattı.

İzmir'deki Kadifekale Şehitliği'nde de tören düzenlendi

Çanakkale Deniz Zaferi'nin 92. yıl dönümü dolayısıyla İzmir'deki Kadifekale Şehitliği'nde tören düzenlendi.

Tören, İzmir Vali Vekili Celalettin Eran, İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkanı Aziz Kocaoğlu, Ege Ordusu ve Garnizon Komutanı Orgeneral Şükrü Sarıışık ve şehit yakınlarının, şehitlik anıtına çelenk koymasıyla başladı.

Saygı duruşunda bulunulan törende, saygı atışı yapıldı ve İstiklal Marşı okundu.

Ege Ordusu'nda görevli Yarbay Uğur Mutlu, törende yaptığı konuşmada, Türklerin haysiyetinin, onurunun ve yeteneklerinin çok yüksek olduğunu ve asla esir hayatı yaşayamayacağını vurguladı.

Türklerin yüzyıllar boyunca hür yaşadığını, kimsenin esareti altına girmediğini belirten Yarbay Mutlu, ''Türk, özgür olmayı yaşamanın temel şartı kabul etmiştir. Türk töresinde vatan, millet, bayrak sevgisi her şeyin önünde gelir. Vatan toprağı kutludur'' dedi.

Türk milletinin, özgür yaşamasını şehitlere borçlu olduğunu kaydeden Yarbay Mutlu, şehitlerin, bu ülke için, namus için, insanların başının dik olması için ölüme atıldığını söyledi.

Yarbay Mutlu, şöyle konuştu:

''Toprağın yalnızca üstünü değil, altını da vatan yaptılar. Şehitler, bu vatanı bize bağlayan köklerimizdir. Hangi millette şehit anası, şehit babası olmak, en büyük övünç kaynağı sayıldı? Hangi millette askere giden gençler, vatana kurban olsunlar diye kınalandılar? Bu millet zulme baş eğmez. Zincire vurulmaz. Bu vatan bize şehitlerimizin emanetidir. Emanete hıyanet edilmez. Ey şehitler, sizler haksızlığa, zulme, zorbalığa, boyun eğmediniz. Al kanlara boyanarak, bu toprakları toprak yaptınız. Sizi örnek alıyoruz. Sizlere layık olacağız. Ruhlarınız şad olsun.''

Türkiye Harp Malulü Gazi Şehit Dul ve Yetimleri Derneği İzmir Şubesi Başkanı Volkan Kaya da ''18 Mart, ölümsüzlük şerbeti içenlerin Allah'a kavuştuğu gündür'' dedi.

Konuşmaların ardından Vali Vekili Eran, şehitlik defterini imzaladı. Şehit yakınlarıyla bir süre sohbet eden protokol mensupları, daha sonra okunan Kur'an-ı Kerim'i dinledi, duaya katıldı.

Protokol üyeleri, daha sonra ziyaret ettikleri şehitliklere, üzerinde ''Siz toprağa değil, kalplere gömüldünüz'' yazılı karanfil bıraktılar.

Törende, eski Genelkurmay Başkanı Hilmi Özkök, Hava Eğitim Komutanı Korgeneral Yalçın Kaya, Güney Deniz Saha Komutanı Koramiral Alev Gümüşoğlu ve 2. Anajet Üs Komutanı Tümgeneral Akın Öztürk de hazır bulundu.

Aydın'daki Zafer Haftası programına katılım yüksek oldu

18 Mart Çanakkale Zafer Haftası ve Şehitleri Anma Günü Aydın'da törenlerle kutlandı.

Sabah saatlerinde başlayan törenlere Vali Mustafa Malay, Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Faik Canpolat, İl Jandarma Komutanı Kıdemli Albay Mehmet Tire, daire müdürleri, sivil toplum örgütü temsilcileri, şehit aileleri ve yakınları, öğrenciler ile çok sayıda vatandaş katıldı.

Törenlerin ilk bölümünde protokol üyeleri, Tellidede Mezarlığı'ndaki şehitliği ziyaret etti. Şehit mezarları önüne çelenk konularak, saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklâl Marşı okundu. Tören alayı tarafından saygı atışlarının yapıldığı törenlerde Vali Malay, Şehitlik Defteri'ne şu ifadeleri yazdı: "Bu milletin namusunu ve şerefini çepe çevre saran düşmanlara çiğnetmemek uğruna, vatanın her karış toprağını aziz kanlarıyla sulayarak, mertebelerin en büyüğü olan şehitlik mertebesine ulaştınız. Bizler sizlerden aldığımız güçle, bırakmış olduğunuz kutsal emanetlere sahip çıkıyoruz. Vatanın bölünmez bütünlüğünü koruyarak, onu yücelteceğimizden hiç şüpheniz olmasın, rahat uyuyun."

Törenlerin bundan sonraki bölümünde şehitlikte bulunan şehit mezarları gezilerek, karanfil bıraktı. Aydın Müftü Vekili Mehmet Öz tarafından, burada şehitler için dua edildi.

Daha sonra törenlerde sırasıyla Atatürk Meydanı'ndaki Çanakkale Şehitleri Anıtı, Kurutuluş Savaşı Şahitler Abidesi ve Kemer Mezarlığı'nda bulunan şehitlik ziyaret edilerek, karanfiller bırakıldı ve dualar okundu. Son olarak Şükran Güngör Tiyatro Salonu'nda düzenlen anma programına katılan protokol üyeleri, öğrenciler tarafından hazırlanan şiiri ve konuşmaları dinleyerek, sunulan tiyatro gösterisini izledi. Buradaki tören sırasında Vali Malay tarafından, şehit yakınlarına plaket ve madalyaları verildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious