'Çanakkale törenleri AKP mitinglerine dönüştü'

'Çanakkale törenleri AKP mitinglerine dönüştü' .36666
  • Giriş : 24.03.2008 / 12:36:00

CHP Mersin Milletvekili İsa Gök, İçişleri Bakanı Beşir Atalay’ın yanıtlaması istemiyle bir soru önergesi verdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

CHP Mersin Milletvekili İsa Gök, İçişleri Bakanı Beşir Atalay’ın yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde Çanakkale Deniz Zaferi kutlama törenlerinin AKP mitinglerine dönüştürüldüğünü belirterek “Bakanlığınızca, 18 Mart 2008 tarihinde Çanakkale’de gerçekleşen törenlerin AKP tarafından siyasi malzeme haline getirilmesine göz yuman Çanakkale Valisi ve anma komitesi hakkında bir inceleme başlatılmış mıdır?" diye sordu.

CHP Mersin Milletvekili İsa Gök, İçişleri Bakanı Beşir Atalay’ın yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde Çanakkale Zaferi kutlama törenlerini Meclis gündemine taşıdı. Gök, “medyada, Çanakkale Deniz Zaferi’nin kutlama törenlerinin AKP propagandasına dönüştürüldüğü, Çanakkale sokaklarının kent dışından gelen türban ve kara çarşaflı kadınlarla dolup taştığı, her türlü dövizin yasak olduğu törende AKP pankartlarının açıldığı, meydada siyasi miting alanına dönüştürüldüğüne ilişkin görüntü ve haberler yer almaktadır. Törenlere bizzat katılan bir milletvekili olarak bu nahoş olayları yerinde gözlemlemiş bulunmaktayım.” dedi. 18 Mart Şehitler Günü ve 19 Eylül Gaziler Günü’nde yapılacak törenler hakkında yönetmelik uyarınca törenler için oluşturulacak anma komitelerinin illerde vali başkanlığında yürütüldüğüne işaret eden Gök, Bakan Atalay’a şu soruları yöneltti:

“Bakanlığınızca, 18 Mart 2008 tarihinde Çanakkale’de gerçekleşen törenlerin AKP tarafından siyasi malzeme haline getirilmesine göz yuman Çanakkale Valisi ve anma komitesi hakkında bir inceleme başlatılmış mıdır? Türk milletinin tarihinde şanlı bir dönüm noktası olan Çanakkale Zaferi’nin yıldönümünde yaşanan bu saygısızlığın bir daha tekrarlanmaması için bakanlığınız tarafından ne gibi tedbirler alınacaktır. Bu hususta, anılan yönetmelik hükümlerinin yürütülmesinden sorumlu bulunan, spordan sorumlu Devlet Bakanlığı, Milli Savunma Bakanlığı, Dışişleri ve Milli Eğitim Bakanlığı ile koordinasyona geçilmiş midir? Bu yıl ki Çanakkale törenleri için yapılan harcama tutarı nedir? Bu önemli günü fırsat bilerek kendi siyasi propagandasını yapan AKP tarafından bu bütçeye herhangi bir katkıda bulunulmuş mudur?”

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious