Çanakkale yolunda bir 'kara delik'

Çanakkale yolunda bir 'kara delik'.22007
  • Giriş : 05.02.2007 / 00:00:00

İntepe'deki 'kara nokta'ya çare olarak yapılan yol için 'çöker' demişlerdi, üç yılda çöktü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Yoldaki 'kara nokta', 'kara deliğe' dönüştü! Çanakkale trafiğinin kara noktası ilan edilen İntepe'de itiraz ve uyarılara rağmen yapılan yol üç yılda çöktü. 1 milyon YTL'ye mal olan İntepe Varyantı, şimdi 1.6 milyon YTL'ye onarılacak.
Karayolları 14'üncü Bölge Müdürlüğü bölgesindeki İntepe Varyantı 'birinci derecede kaza kara noktası' olarak belirlenince, Dünya Bankası'nın kara noktaların iyileştirilmesi programı kapsamında verdiği krediyle 2001'de ihale edildi. 25 Temmuz 2001'de işe başlanacaktı ki, çalışma, Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu'nca bölgenin birinci derece arkeolojik sit alanı olması nedeniyle durduruldu. Bir yıl sonra kuruldan izin çıkınca inşaat başladı.

İtirazlar dinlenmedi
Derindere Vadisi'nden geçecek yol için 100'den fazla ağaç kesildi ve 45 metre derinliğindeki vadi, 150 bin metreküp toprakla dolduruldu. Belde Belediyesi, Mimarlar Odası ve çok sayıda sivil toplum kuruluşunun itirazları arasında bitirilen 1 milyon YTL'lik yol 2003 sonunda ulaşıma açıldı. Ancak vadideki dolgu üzerine yapılan üç şeritli yol, iki yıl sonra kaymaya başladı. Üçüncü yılda ise çökme nedeniyle yolun bir şeridi kullanılamaz hale geldi.

Daha sağlam dolgu
Karayolları, ekim ayında, bu kez yolun onarımı için ihale yaptı. Bir yılda bitecek onarımın maliyeti 1.6 milyon YTL olacak. Vadideki dolgu, daha sağlam bir malzemeyle değiştirilecek. Karayolları 14'üncü Bölge Müdürü Turgay Mesci, doğal heyelanlı yamaç üzerindeki yolda, doğal afetler nedeniyle sorun yaşandığını söyledi. Mesci, "Yoldaki oturmalar, öngörülmeyen ve kontrol edilemeyen yeraltı sularından kaynaklanıyor" derken, Çanakkale Mimarlar Odası Başkanı Ünal Ömercioğlu şu hatırlatmayı yaptı:
"Yolun yapımına başlandığında sivil toplum örgütleriyle beraber karşı çıktık, iki yıl içinde yolun çökeceğini ısrarla söyledik. Köprülü viyadük geçişi önerdik. Hatta mevcut yolun rehabilitasyonuyla buradaki trafik için tehlikeli olan kritik noktanın ortadan kaldırılacağını vurguladık. Ama dinlemediler. Yatırımın kendisi bugün kara deliğe dönüştü."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious