Çanakkale'de patlamamış mayın

  • Giriş : 22.08.2006 / 00:00:00

Çanakkale Boğazı'nda Havuzlar mevkii'nde balıkçılar tarafından patlamamış mayın boğazda hareketli saatler yaşanmasına neden oldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Bu arada Çanakkale Boğazı Gemi Trafik Hizmetleri Merkezi (VTS) çalışma sırasında Marmara yönünden Ege'ye giden gemi geçişleri durduruldu. Boğazdan geçiş yapan diğer yöndeki gemileri ise sık sık telsiz ile uyardı. Boğazdan geçiş yapmakta bulunan gemiler hızları yavaşlatılarak, mayın bölgesinin uzağından geçmeleri konusunda uyarıldılar. Akşam saatlerinde Çanakkale Boğaz ve Garnizon Komutanlığı Sualtı ekipleri denizdeki mayını sabitleyerek etkisiz hale getirmeye çalıştı.

Çanakkale Savaşları'ndan kalma mayına patlatıcı yerleştiren yetkililer mayını imha edemedi. İkinci kez denemeye çalışan ve havanın kararmasıyla başarısız olan ekipler, çalışmayı yarına erteledi.

Çanakkale Boğazı'nda zaman zaman böyle patlamamış mayınların balıkçı ağlarına takıldığını söyleyen yöre sakinlerinden Ali Üstündağ, "Yapılan ihbar sonrası yetkililer buraya geldi. Daha sonra dalgıçlar geldi. Biraz çalışma yaptılar sonra denizden bir patlama sesi geldi. Büyük bir patlama olmadı. Çalışma boyunca boğaz gemi geçişlerine tek yönlü kapatıldı. VTS yetkilileri, olası bir tehlikeye karşılık boğazdan geçiş yapan gemileri uyarmaya devam ediyor.

Yaklaşık bir sene önce de Çanakkale Merkez'e 10 kilometre uzaklıktaki Güzelyalı Köyü iskelesi açıklarında aynı şekilde ağlara takılmış olarak bulunan Çanakkale Savaşları'ndan kalma mayın, SAS komandoları tarafından imha edilmişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious